Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Ukrayna’ya tepki: “Devlet manipülasyon yapamaz”

Ukrayna’da Rus gazeteci Arkadiy Babçenko’nun öldürüldüğüne dair istihbarat servisi tarafından yapılan kurgu tepkilere yol açtı.

Ukrayna polisinin önceki gün cinayete kurban gittiğini açıkladığı Putin karşıtı Rus gazeteci Arkadiy Babçenko dün canlı yayında kameraların karşısına çıktı. Ukrayna istihbaratı suikast haberinin, gazeteciyi Rusya’dan korumak için yaptıkları “mizansen” olduğunu açıkladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), olayı “manipülasyon” olarak değerlendirdi. RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Twitter’da paylaştığı iletide, “RFS, Ukrayna istihbaratının bilgi savaşı amacıyla yaptığı manipülasyondan dolayı son derece öfkeli. Devletin verilerde manipülasyon yapması, hem de bunu yaparken bir gazeteciyi kullanması, çok tehlikeli” şeklinde tepkide bulundu.

Ukrayna basınında yer alan bazı yorumlarda da, ülkede son yıllarda işlenen birçok gazeteci cinayetinin faillerinin hala ortaya çıkarılmadığı hatırlatıldı.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre ise, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) medya alanındaki temsilcisi Harlem Desir, Ukrayna’nın “yalan bilgi yaydığını” söyledi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü genel sekreteri Christophe Deloire de “bir gazetecinin kurgu bir şekilde öldürülmesi için hiçbir haklı sebep olamaz” açıklamasını yaptı.

Ukrayna devleti “sahte suikastın” ülkede faaliyet gösteren Rus ajanlarını deşifre etmek ve gerçek bir suikast planını önlemek için düzenlendiğini savunuyor.

Ancak operasyonu eleştirenler, henüz Ukrayna devletinin neden böyle bir kurguyu organize etmek zorunda kaldıkları için delil ortaya koyamadığını söylüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise operasyon için “maskaralık” ifadesini kullandı ve “propoganda amacı” taşıdığını ileri sürdü.

“Babçenko polis değil bir gazetecidir”

Dünyayı şaşkına çeviren basın toplantısı sırasında 41 yaşındaki Arkady Babçenko ise Ukrayna gizli servisine hayatını kurtardığı için teşekkür etti.

Ancak Babçenko da eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulamadı.

Tanınmış Rus gazeteci Andrey Soldatov, olayda Babçenko’nun rolünü de eleştirerek, “bu kırmızı çizginin tam olarak aşılmasıdır. Babçenko polis değil bir gazetecidir ve İsa aşkına bizim işimiz, Trump ve Putin ne söylerse söylesin güvene dayalı. Hayatta olduğuna memnunum ama kendisi gazetecilerin ve medyanın güvenilirliğini daha fazla tehlikeye attı.” dedi.

Babçenko Ukrayna Televizyonu’ndan da canlı olarak yayımlanan basın toplantısında karısının dahi suikastin gerçek olmadığını bilmediğini söylemiş, eşinden özür dilemişti.

31.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.