Sinema meraklılarına: Ukrayna yapımı filmler

sinema

Vera’nın Şoförü (Водитель для Веры)

Yapım Yılı:2004
Ülke: Rusya, Ukrayna

Konusu:

Film, General Serov (Bogdan Stupka) ve onun fiziksel engelli kızı Vera (Yelena Babenko) etrafında döner. Vera içki ve sigara kullanan, göz alıcı ancak fark edilir fiziksel engeli olan bir kızdır. Viktor (Igor Petrenko) genç bir Kızıl Ordu askeridir. General adına çalışmaktadır. Viktor, Vera’nın özel şoförü olarak göreve atanmıştır. Viktor, Vera’yı görür görmez ona ilgi duymaya başlar. Linda, (Yekaterina Yudina) Generalin uzun boylu sarışın güzel hizmetçisidir. O da Viktor’dan hoşlanmaktadır. Ancak Viktor, yavaş yavaş Vera’ya aşık olmaya başlamıştır.

Aşkın Tarifi

Yapım Yılı:1997
Ülke: Belçika, Fransa, Gürcistan, Ukrayna

Konusu:

Anton Gogoladze Paris’te Gürcü ressamların eserlerine yer verdiği bir sergi açılışıyla uğraşmaktadır. Anton`a gelen bir koleksiyoncu sergideki ‘Gezgin Aşçı’ tablosunun modeline ait olan günlüğün elinde olduğunu ve Anton`un annesiyle ilgili bölümlerin olduğunu söyler Anton bu günlükle beraber geçmişe bir yolculuk yapar. 1920-1930’ların Tiflis’inde geçen bir aşk hikayesini araştırır.

Orangelove

Yapım yılı: 2007
Ülke: Ukrayna

Konusu:

“Aşk hakkında ne bilmek istiyorsun?” sorusunu izleyiciye yönelten Ukrayna yapımı aşk filmi. Aleksey Çadov ve Olga Makeyeva’nın rol aldığı, bir erkek ve bir kadının aşklarını kaybetmemek adına dünya ile ilişkilerini kesme çabalarını anlatan film…

Firecrosser (Прошедший сквозь огонь)

Yapım yılı: 2011

Ülke: Ukrayna

Konusu:

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet savaş pilotlarından Iván Dodoka uçağının düşmesiyle Nazilerin eline geçer ve esir kampına gönderilir. Yıllar içinde, öldüğünün sanılması ve uzun zaman sonra bir yerli kabilesinin lideri olarak Kanada’da ortaya çıkmasıyla herkesi şaşırtacaktır. Oldukça enterasan ve gerçek bir hayat hikayesi olan Ukrayna yapımı bu biyografik film, dünya sinemalarından değişik konulu yapım arayan izleyiciler için ideal bir seçim.

Duska

Ülke: Rusya, Hollanda, Ukrayna
Yapım yılı: 2007

Konusu:

Hollandalı film eleştirmeni ve senarist Bob, Kiev’de yapılan tuhaf bir film festivaline konuk olur. Orada tanıştığı fakir ama kibar Duska’ya, onun hiçbir zaman Kiev’i terk edemeyeceğini düşünerek, “Hollanda’ya yolun düşerse, bana gelebilirsin” deyiverir. Aylar sonra Duska’yı evinin kapısında görünce ne yapacağını şaşırır. Bu beklenmedik ziyaret bir dizi komik ve dramatik olayın gelişmesine neden olur. Özellikle iki adamın birbirlerinin dillerini anlayamamaları iletişimi olanaksız kılmaktadır. Duska birkaç gün kalacağını söylese de günler haftalara, haftalar aylara dönüşür.

9 Rota (9 рота, The 9th Company)

Ülke: Rusya, Ukrayna
Yapım yılı: 2005

Konusu:

Sibirya’da 1998’de bir grup genç Afganistan’da mücahitlere karşı savaşmak için askere yazılır. Eğitim için Özbekistan’ın Fergana bölgesindeki acemi birliğine gönderilirler. Burada dengesiz Astsubay Dygalo’nun hakaret ve şiddetine maruz kalan gençlerin arasındaki dostluk iyice pekişir. Ardından Bagram Üssü’ne gönderilen gençler Afganistan’a varır varmaz kendilerini kargaşanın ortasında bulurlar. Afganlar kalkan bir uçağı patlatmıştır. Dokuzuncu Bölüğe katılıp 3234 metre yükseklikteki Host Bölgesi’ne giderler. Görevleri dağı korumak ve yardım konvoylarına kalkan oluşturmaktır. Rus ordusu ilerleyen zamanda Afganistan’dan çekildiğinde, dağlardaki Dokuzuncu Bölük kaderine terk edilmiştir.

Sev Beni

Ülke: Türkiye
Yapım yılı: 2013

Konusu:

Cemal çıktığı Kiev, Ukrayna seyahatinde genç ve güzel Saşa ile tanışır; geceyi beraber geçirmek için gece kulübünden ayrılırlar, ancak olaylar alışılmış şekilde devam etmez. Kiev’in eşsiz güzelliğinde Saşa ve Cemal başlarına gelen zorluklarla mücadele ederken birbirlerini tanır ve birbirlerinden etkilenirler. Aşk onları beklemedikleri bir zamanda yakalar, her şeye sıfırdan başlamak için ellerine bir şans geçmiştir. Fakat birbirlerine henüz söyleyemedikleri gerçekleri nasıl aşacaklardır. Cemal yakında evlenecektir, Saşa’nın da bir sevgilisi vardır. Alışılmadık bir aşk hikâyesi!

Masum Cumartesi (V subbotu)

Ülke: Rusya, Almanya, Ukrayna
Yapım yılı: 2011

Konusu:

Babası köklü bir film senaristi olan Mindadze’nin son yapıtı Innocent Saturday, 1986 Çernobil nükleer santralinin patlamasınının hemen öncesindeki günü konu almaktadır. Şehri sevdiği kadınla ve müzisyen arkadaşlarıyla terk etmeye çalışan, fakat cumartesi eğlencelerinden dolayı bunu bir türlü başaramayan insanların hikayesi anlatılır. Masum başlayan bir gün, korkunç bir olayla mahvolmak üzeredir…

Sappho (+18)

Yapım yılı: 2008
Ülke: Ukrayna

Konusu:

Sappho yeni evlenen Amerikalı genç bir kadındır. Kocasıyla birlikte Yunan adası Lesbos’a balayına giderler. Adada Helen adında güzel, genç bir kadınla tanışırlar. Kısa süre sonra üçü arasında cinsel yakınlaşmalar başlar…

Kaynak: Sinemalar.com

25.04.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.