Son seçim anketi: İkinci tura kalırsa kimin şansı daha yüksek?

Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Anketlere göre 31 Marttaki seçimlerin, üç güçlü aday arasındaki yarışa sahne olması bekleniyor. Seçimlerin galibinin ikinci turda belirleneceğine kesin gözüyle bakıyor. İşte son anket sonuçları:

Bu haber 18 Mart 2019 - 8:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD’li Greenberg Quinlan Rosner şirketinin son anketinde, seçimin ikinci turuna Vladimir Zelenskiy ile Petro Poroşenko’nun veya Zelenskiy ise Yuliya Timoşenko’nun kalması halinde ortaya çıkabilecek tahmini oy oranları mercek altına alındı.

Ankete göre, ilk seçeneğin olması halinde seçmenlerin yüzde 52’si Zelenskiy’i, yüzde 44’ü Poroşenko’yu destekleyeceğini söylüyor.

Son bir ayda ikinci tur için Zelenskiy’nin destek oranının yüzde 13 azaldığı, Poroşenko’nun ise yüzde 10 arttığı görülüyor.

Seçimin ikinci turunun Zelenskiy ile Timoşenko arasında geçmesi halinde Zelenskiy’e oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 55. Anket katılımcılarının yüzde 41’i bu durumda Timoşenko’yu destekleyeceğini söylüyor.

Ukrayna’da 31 Mart devlet başkanlığı seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, seçimlerin sonucunu 21 Nisanda yapılacak ikinci tur oylama belirleyecek.

17.3.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.