Seçim öncesi ABD’den kritik açıklama: “Rusya, Poroşenko’yu devirmek istiyor”

“Rusya, Ukrayna’da mart ayında yapılacak seçimlerde Poroşenko’yu iktidardan indirmek istiyor.” Bu açıklama ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker’dan geldi.

112.ua’nın AFP ajansına dayanan haberine göre ABD’li diplomat, Münih Güvenlik Konferansı’nda gelen bir soru üzerine, “Rusya’nın Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya saldırmaya ve Ukraynalı lideri zayıflatmaya çalıştığını” söyledi.

Rusya’nın Poroşenko’nun iktidardan düşmesini arzu ettiğini savunan Volker, “Onların (Rusya’nın), yeni hükümetle Rusya’nın çıkarına olacak bir anlaşmaya varabileceklerini umduklarını düşünüyorum. Çünkü Poroşenko’yla bunu yapamıyorlar” dedi.

Poroşenko: “Seçimlerin sonucu harika olacak”

Münih Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Poroşenko, seçimleri kazanıp kazanamayacağı yönünde gelen soru üzerine, “Ben özgür ve demokratik Ukrayna’nın Devlet Başkanıyım. Biz Rusya değiliz. Kimin kazanacağını kimse bilmiyor. Bu, demokrasinin simgesi. Ama şundan kesinlikle eminim ki, harika bir sonuç elde edeceğim” diye konuştu.

Poroşenko, Münih’te Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geldi.

17.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.