Sberbank’ın ardından Rus işadamlarına kritik çağrı: “Ukrayna’yı terk edin…”

55

Ukrayna yönetimi Sberbank, VTB, BM Bank, Prominvestbank ve VS Bank gibi Rus bankalarının bir yıl boyunca ülke dışına sermaye çıkarmalarına yasak getirirken, şube faaliyeti Ukrayna vatandaşları tarafından engellenen Sberbank da, Ukrayna’daki hisselerini Letonya bankası Norvik Banka ve Belarus’lu özel bir şirkete satma kararı aldığını duyurdu.

Öte yandan İngiltere Yüksek Mahkemesi, Rusya’nın Ukrayna’nın kendisine olan 3 milyar dolarlık borç yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle açtığı davanın hızlıca görülmesine hükmetti.

Sputnik’in aktardığına göre, Ukrayna’nın hukuka uygun bir savunma yapmadığını belirten hakim William Blair, davanın tüm detaylarıyla dinlenmesine gerek olmadığına ve hızlıca görülmesine karar verdi.

Ukrayna’nın euro tahvil cinsindeki 3 milyar dolarlık borcunu Rusya’ya 20 Aralık 2015’e kadar ödemesi gerekiyordu. Ancak Ukrayna, bu tarihi izleyen ve ‘nezaket dönemi’ olarak adlandırılan 10 günlük ek sürede de borcunu kapatmamıştı. Bunun üzerine Rus yetkililer, konuyu mahkemeye taşımıştı. (turkrus.com)

31.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.