Savunma alanında yeni imzalar atıldı: Ukrayna ile Türkiye’den ortak SİHA ve korvet üretimi

Türkiye-Ukrayna savunma iş birliği derinleşmeye devam ediyor. İki ülke arasında ortak SİHA ve korvet üretimini de kapsayan önemli anlaşmalar imzalandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın tarihte ilk kez askeri alanda doğrudan dış ticari anlaşmalara imza attığı belirtildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki heyetin Kiev ziyareti kapsamında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için Türk şirketleri ile teknoloji paylaşımı, korvet tipi gemi ve SİHA’ların üretimi konusunda anlaşmalar imzalandı.

Hükümetler arasında daha önce varılan anlaşmaların ele alındığı görüşmede, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında iş birliğinin stratejik nitelikte olduğunun kaydedildiği ifade edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Karadeniz-Azak bölgesinde güvenliği artırmaya ve Ukrayna donanmasının güçlendirilmesine yönelik projelere öncelik verildiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin son Türkiye ziyaretinde varılan mutabakatlar kapsamında ilk somut anlaşmaların imzalandığını belirten Taran, Zelenskiy’nin Türk teknolojileri ve yatırımları sayesinde Ukrayna savunma sanayisinin ivme kazanacağı temennisinde bulunduğunu hatırlattı.

İsmail Demir ise Türkiye ile Ukrayna’nın savunma alanında birçok ortak iş birliği imkanına sahip olduğunu vurgulayarak, anlaşmaların iki taraf için de faydalı sonuçlar vereceğini ifade etti.

Ayıca Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın askeri alanda ilk kez doğrudan dış ticari anlaşmalara imza attığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin ekim ayındaki Türkiye ziyareti sırasında Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ortak askeri sanayi projelerine yönelik niyet beyanına, Taran ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Askeri Çerçeve Anlaşması’na imza atmıştı.

15.12.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.