Sağlık Bakanı’ndan serzeniş: “Sistem yetersiz, koronavirüs felakete dönüşebilir”

“Ukrayna sağlık sistemi koronavirüsü iyileştirmek için yeterli değil. Eğer çalışmamızı engellemeye devam ederlerse, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı felaket boyutuna ulaşabilir.” Bu açıklama Ukrayna Sağlık Bakanı İlya Yemets’ten geldi.

Bu haber 26 Mart 2020 - 10:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna genelinde koronavirüs vakalarının düzenli olarak artmaya devam ettiğinin altını çizen Sağlık Bakanı, “Bu rakamlar yükselmeye devam edecek. İnsanlara hep doğruyu söyledim ve doğruyu söyleyeceğim. Ölenlerin sayısı artacak” dedi.

Ukrayna sağlık sisteminin koronavirüs salgınının önüne geçebilecek imkanlara sahip olmadığına dikkat çeken Yemets, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde, koronavirüsle mücadelede diğer kurumlarla birlikte hareket edecek tek bir operasyonel merkez kurulması için ısrar ediyorum. Kurbanların sayısını azaltabiliriz. Bunun için kararlı hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarının “bazı kişilerce bilinçli olarak engellenmek istendiğini belirten” Sağlık Bakanı, “Bu kişiler binlerce Ukraynalının hayatını ve sağlığını riske atıyor” diye konuştu.

Ukrayna’da şu ana kadar koronavirüs kaynaklı beş ölüm yaşanırken, tespit edilebilen vaka sayısı 145’e yükseldi.

26.3.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.