Sağlık Bakanı: “Günlük vaka 30 bin olursa sıkı karantina uygulanmalı”

Ukrayna’da vaka sayılarındaki hızlı artış sonrası, halkı yeniden evlere kapanmak zorunda bırakacak sıkı karantina önlemlerine dönülüp dönülmeyeceği merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, günlük vaka sayısı 30 bine ulaşırsa yeniden karantina kararı alınması gerektiğini söyledi.

Katıldığı televizyon yayınında açıklamalarda bulunan Stepanov, günde 30 bin vaka sayısı görülmesi halinde hastanelerin kapasitesinin tamamen dolacağını ve bu durumda sıkı karantina önlemlerine dönülmesini talep edeceklerini belirtti.

Salgının gidişatıyla ilgili belirleyici olan göstergenin, hastaneye kaldırılan hasta sayısı olduğunu ifade eden Ukraynalı Bakan, günde 30 binin üzerinde vaka görülürse sağlık sisteminin ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinin altını çizdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, günlük vakanın 9 bin 500’e çıkması halinde katı karantina önlemlerine dönüleceğini söylemiş, fakat daha sonra bu rakamın 15 bin olarak güncellendiğini açıklamıştı.

“Yılbaşı karantinası” gündemde 

Ülkede yılbaşı ve noel tatil döneminde salgın önlemlerinin sıkılaştırılma ihtimalinin de gündemde olduğu belirtiliyor.

Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kirill Timoşenko ise yaptığı açıklamada, “yeni yıl karantinası”yla ilgili henüz bir karar alınmadığını, öncelikle “hafta sonu karantinası”nın sonuçlarının görülmesi gerektiğini söyledi.

21.11.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.