Saakaşvili yandaşlarıyla polis çatıştı, yaralılar var

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili’nin yanlıları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezinde bulunan Oktyabrskiy Sarayı’nı (Ekim Sarayı) ele geçirdi.

Göstericiler sarayın giriş kapısını kırarak, içeride bulunan ulusal muhafızları etkisiz hale getirdi ve binayı işgal etti. Güvenlik güçleri göstericileri yangın söndürme tüpleriyle durdurmaya çalıştığı, göstericilerin yangın söndürme tozundan nasibini alan birkaç güvenlik görevlisini binanın dışına çıkardığı, göstericilerin arasında da tozdan etkilenen kişilerin bulunduğu belirtildi.

Saldırı sırasında ayrıca üç patlama sesinin duyulduğu ifade edildi

SAAKAŞVİLİ GÖSTERİCİLERE SARAYI TERK ETME ÇAĞRISINDA BULUNDU

Öte yandan Saakaşvili, güvenlik güçlerinden Oktyabrskiy Sarayı’nda konser olduğu bilgisi geldiğini belirtti ve insanların zarar görmemesi için destekçilerini sarayı terk edip, Bağımsızlık Meydanı’na doğru yürümeye çağırdı.

Göstericilerin birçoğu çağrıya uyup Saakaşvili ile birlikte meydana doğru yürürken, bir kısmıysa sarayda kaldı ve güvenlik güçleriyle çatışmaya devam etti.

‘OKTYABRSKİY SARAYI’NI ELE GEÇİRME GİRİŞİMİ SIRASINDA 30 POLİS YARALANDI’

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Zoryan Şkiryak, Saakaşvili yanlılarının Kiev’deki Oktyabrskiy Sarayı’nı ele geçirme girişimi sırasında 30’un üzerinde polis görevlisinin yaralandığını duyurdu.

112 Ukraina televizyonuna konuşan Şkiryak, “Şu anda onlarca yaralı polis olduğu söylenebilir. Son bilgilere göre 30’un üzerinde yaralı var, fakat bu sayının daha da artabileceğini düşünüyorum, netleştikten sonra açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Şkiryak, şu anda sarayın tamamen güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu ve göstericilerin Yüksek Rada’ya doğru gittiklerini ifade etti.

SAAKAŞVİLİ: “SARAYI ELE GEÇİRME ÇAĞRISINDA BULUNMADIM”

Saakaşvili ise Kiev’deki Oktyabrskiy Sarayı’nı ele geçirme çağrısında bulunmadığını ve bunun güvenlik güçlerinin bir provokasyonu olduğunu söyledi.

Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada’nın bulunduğu meydanda destekçilerine seslenen Saakaşvili, “Tüm sorumluluğu üstlenerek, Oktyabrskiy Sarayı’nı ele geçirmeye yönelik herhangi bir planımızın olmadığını, şiddet içeren herhangi bir planımızın olmadığını beyan ediyorum. Binaları ele geçirmeye yönelik her türlü girişimi kınıyorum. Onlar (güvenlik güçleri) hareketimizi kötülemek için özellikle şiddet sahneleri düzenlediler” diye konuştu. (Sputnik)

17.12.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.