Saakaşvili senaryoları: Bundan sonra ne olur?

Ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna’da gündemden düşmüyor. “Ukrayna’yı oligarklardan ve yolsuzluklardan temizleme” şiarıyla iktidara karşı isyan bayrağını açan muhalif lider, gözaltına alınsa da polisin elinden kaçmayı başardı ve şu an firari durumunda. Peki Saakaşvili ne istiyor? Bundan sonra hangi gelişmeler yaşanabilir? İşte uzman değerlendirmeleri:

Bir süredir taraftarları ve diğer muhalif gruplarla birlikte parlamentonun önünde çadır kuran ve kitlesel protesto gösterileri düzenleyen eski Gürcistan Devlet Başkanı ve eski Odessa Valisi, Yeni Güçler Hareketi lideri Mihail Saakaşvili,  Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yu “devirme” çağrısı yapıyor.

Saakaşvili ne istiyor? 

Ukrayna’nın “oligarklardan ve yolsuzluklardan temizlenmesi” gerektiğini savunan Gürcü siyasetçi, ülkede “jet reformları” hayata geçirmeyi, IMF’ye bağımlılığı ortadan kaldırmayı, ekonomide tekelleşmenin önüne geçecek yasal düzenlemeleri yapmayı, vergileri aşağıya çekmeyi ve tarım arazilerinin satışını serbest bırakmayı vadediyor.

Özel yolsuzluk mahkemeleri kurulmasını talep eden Saakaşvili, giderek söylemini radikalleştirerek, açıkça “Poroşenko’yu devirmek” için halkı sokağa davet etmeye başladı.

Arkasında kim var?

Kimine göre ABD’nin desteklediği Saakaşvili, Ukrayna devletine göre ise Rusya’daki oligarklardan ve 2014 yılındaki ihtilalde devrildikten sonra Rusya’ya kaçan eski Ukrayna Devlet Başkanı Vikor Yanukoviç’ten destek alıyor. Saakaşvili’nin, Poroşenko yönetiminden memnun olmayan, İgor Kolomoyskiy gibi Ukraynalı oligarklar tarafından finanse edildiği de iddialar arasında.

Halk desteği ne kadar? Yeni bir “Maydan” ayaklanmasını başarabilir mi? 

Saakaşvili’nin 3 Aralık’ta Kiev’de düzenlediği son yürüyüşe 3 bine yakın kişinin katıldığı bildirildi. Parlamentonun önünde kurulan çadırlarda ise yaklaşık 100-200 kişi kalıyor. Çoğu yorumda, Saakaşvili’nin ve ittifak halinde olduğu güçlerin ülkede geniş çaplı yeni karışıklıklar yaratacak kadar halk desteğine henüz sahip olmadığı görüşü dile getiriliyor.

“Poroşenko, Yanukoviç’in hatasına düştü”

Bazı analistler, devrik eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in, Yuliya Timoşenko ile 2009 yılında yapmayı planladığı koalisyon girişiminde olduğu gibi, Poroşenko’nun da Saakaşvili’yi ülkeye getirerek büyük bir hata yaptığını söylüyor. Saakaşvili’ye Ukrayna vatandaşlığı veren Poroşenko, ardından Gürcü siyasetçiyi Odessa Valisi yapmıştı.

Bundan sonra ne olabilir?

Komsomolskaya Pravda gazetesinin derlediği uzman görüşlerine göre, Saakaşvili ile ilgili üç senaryo üzerinde duruluyor. Polis tekrar gözaltına almayı başarırsa, muhalif liderin hızla yargılanarak tutuklanabileceği belirtiliyor. Ancak bunun, zamanında Timoşenko’nun tutukluluğu sırasında olduğu gibi, “Saakaşvili’ye özgürlük” kampanyasına dönüşmesinden ve iktidar için yeni bir “başağrısı” yaratmasından çekinildiği yorumları yapılıyor. Gürcü siyasetçinin sınır dışı edilmesi de ihtimaller arasında.

Saakaşvili’nin kısa süre içinde yakalanamaması halinde ise ülkede yeni bir kaosun patlak verebileceği ve bunun iktidar değişime kadar varabilecek gelişmelere  yol açabileceği dile getirilen senaryolardan biri.

Diğer bir senaryo olarak ise, iktidarın yılbaşı ve noel kutlamalarına kadar yeni bir kargaşaya meydan vermemek için Saakaşvili’nin üzerine fazla gitmeyeceği, ancak hareket alanını kısıtlayacağı ve ortamın yatışmasını bekleyeceği ihtimali gösteriliyor.

6.12.2017

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.