Saakaşvili pes etmiyor: “Bir yolunu bulup Ukrayna’ya geri döneceğim!”

Ukrayna’dan dün sınır dışı edilerek Polonya’ya gönderilen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Kiev’e yine meydan okudu.

Bu haber 13 Şubat 2018 - 7:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’da son dönemde iktidar karşıtı protestoları örgütleyen Yeni Güçler Hareketi’nin lideri Saakaşvili, dün Kiev’de gözaltına alınarak sınır dışı edilmiş ve Polonya’nın başkenti Varşova’ya gönderilmişti.

Ukraynalı ZIK televizyonunun yayınına telefonla bağlanan Saakaşvili, “Ukrayna’ya tabii geri döneceğim. Bunun bir yolunu bulacağım” dedi.

Polonya hükümetinin kendisine koruma sağladığını belirten eski Gürcistan Cumhurbaşkanı, “Ukrayna’da bana karşı çok kaba davranıldı. Kiev’de restoranda yüzleri maskeli kişiler üzerime saldırarak beni kaçırdılar. Özel uçakla Polonya’ya gönderildim.  Bunların arkasında yolsuzluk batağındaki Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko var” diye konuştu.

Avrupa Birliği’ne (AB) Ukrayna’ya yönelik önlem alması çağrısında bulunan Saakaşvili, “Eğer başta Angela Merkel olmak üzere AB hiçbir şey yapmazsa, Ukrayna iflas edecek. Poroşenko bu ülkeyi yıkıma sürüklüyor ve yolsuzlukları açığa çıkardığım için benden kurtulmak istiyor” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Gürcistan’da hakkında yolsuzluk suçlamasıyla tutuklama kararı bulunan Saakaşvili’ye 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığı vermiş, ardından Gürcü siyasetçiyi Odessa Valisi olarak atamıştı. İktidarla ters düşmesi sonrası ise valilikten istifa eden Saakaşvili, Yeni Hüçler Hareketini kurarak iktidar karşıtı mücadeleye başlamıştı.

13.2.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.