Saakaşvili, Gürcistan’a dönüş biletini aldığını duyurdu, Tiflis: “Gelirse tutuklanır”

Gürcistan’da siyasi dengeleri değiştirebilecek hamle: 2013’de ülkesini terk eden, şu anda Kiev’de Ukrayna Ulusal Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapan eski Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, 2 Ekimde Tiflis’e dönmek üzere “tek yön” uçak bileti aldığını açıkladı. Tiflis’ten yanıt gecikmedi: “Hemen tutuklanacak.”

Bu haber 30 Eylül 2021 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu tarihte, ülkede iktidar-muhalefet çekişmesinde büyük önem taşıyan yerel seçimler yapılacak.

Saakaşvili, Facebook hesabından paylaştığı videoda, “Tiflis’te sizlerle birlikte olmak, vasiyetinizi korumak ve Gürcistan’ın kurtarılması mücadelesinde yer almak için 2 Ekim akşamı için dönüş biletimi aldım. Beni hapse atsalar bile Gürcü halkı kurtaracaktır” dedi.

Başbakan Garibaşvili: “Cezaevine gönderilecek”

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ise “Saakaşvili toprağa ayak basar basmaz tutuklanacak ve cezaevine gönderilecek” açıklamasını yaptı.

Saakaşvili hakkında tutuklama kararı bulunduğunu hatırlatan Garibaşvili, “İnsanların sokağa çıkarak onu koruyacaklarını umut ediyor ama yanılıyor” diye konuştu.

Mikhail Saakaşvili, hakkında tutuklama kararı olan ülkesine 2 Ekimde yapılması planlanan belediye seçimleri öncesinde döneceğini eylül başında duyurumuştu. Gürcistan devlet yetkilieri de, “gelirse tutuklanacağını” açıklamıştı.

2013’te görev süresinin sona ermesinden hemen sonra Gürcistan’dan ayrılan Saakaşvili, Tiflis mahkemesi tarafından görevi kötüye kullanma suçundan iki ayrı ceza davasında üç ve altı yıllık hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Gürcistan’da son dönemde gittikçe tırmanan politik gerginlik ortamında, yerel seçimleri kimin kazanacağı, olası bir erken genel seçim için büyük önem taşıyor. Saakaşvili’yi destekleyen parti, şu anda muhalefette.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’yi Ulusal Reform Konseyi’ne bağlı Reform İcra Komitesi Başkanlığına atamıştı. (turkrus.com, ukraynahayat.com)

30.9.2021

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.