Saakaşvili Gürcistan’a dönmeye hazırlanıyor: “Ukrayna’ya minnettarım”

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, son beş yıldır bulunduğu Ukrayna’dan ayrılarak ülkesine dönmeye hazırlandığını duyurdu.

Bu haber 27 Ağustos 2020 - 13:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saakaşvili, Youtube kanalından paylaştığı görüntülü mesajda ülkesine dönmeye hazırlandığını açıkladı.

Ukrayna ve Rus medyasında yer alan haberlere göre, “ikinci evim” olarak nitelendirdiği Ukrayna’nın, en zor zamanlarında kendisine kapısını açtığını hatırlatan Gürcü siyasetçi, “Ancak artık ‘tatlı Gürcistan’a dönme vakti geldi” ifadesini kullandı.

Ülkesine hizmet etmek adına son yedi yılda yeterli deneyime sahip olduğunu belirten Saakaşvili’nin, “Her Gürcistanlının çok daha iyi ve varlık yaşayabilmesi için geri dönüyorum” dedi.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna’da devletin en önemli önceliklerinden biri olan reform süreciyle ilgili kilit bir göreve getirilmişti. Daha önce ismi başbakan yardımcılığı için geçen Saakaşvili, geçen mayıs ayında Ulusal Reform Konseyi’ne bağlı Reform İcra Komitesi’nin başına atanmıştı.

Gürcistan’da 2003 yılında Batı yanlısı ‘Gül Devrimi’nin ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturan, 2008 yılında Moskova ile Tiflis arasındaki savaşta Gürcistan’ın başında olan Saakaşvili, 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığına geçmiş ve Odesa Valiliği’ne atanmıştı.

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile ters düşmesinin ardından valilik görevinden istifa ederek muhalif “Yeni Güçler” hareketini kuran eski Gürcü lider, 12 Aralık 2017’de Kiev’deki bir restoranda gözaltına alınmış, ardından sınır dışı edilerek Polonya’ya gönderilmişti.

Poroşenko zamanında Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili, Zelenskiy’nin başkanlık koltuğuna oturmasının ardından yeniden ülke vatandaşlığına alınmış ve Ukrayna’ya geri dönmüştü.

27.8.2020

 

 

27.8.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.