Saakaşvili yine sahnede: “Zelenskiy başbakan yardımcılığı teklif etti, kabul ettim”

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odesa Valisi Mihail Saakaşvili, Ukrayna Başbakan yardımcılığı görevine gelmesi için Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den teklif aldığını açıkladı. Devlet Başkanlığı Ofisi’nden de konuyla ilgili açıklama geldi.

Bu haber 22 Nisan 2020 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saakaşvili Facebok sayfasından yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Zelenskiy’den, reformlardan sorumlu başbakan yardımcılığı görevi için teklif almak benim için bir onur. Başbakan Şmigal ile de çok verimli bir görüşmede bulunduk ve hükümette çalışma ihtimalimle ilgili tüm konuları ele aldık” ifadelerinde bulundu.

Zelenskiy’i devlet başkanlığı seçimlerinde desteklediğini belirten Saakaşvili, “Bu teklife ve kararıma çok büyük bir sorumlulukla yaklaşıyorum, çünkü bugün ülke çok zor bir zamandan geçiyor. Ekonomi ve genel olarak ülke için çok zorlu bir dönem bizi bekliyor. Bugün reformlarla ilgili kararlarda çok cesur olmalıyız” açıklamasını yaptı.

Zelenskiy: “Saakaşvili’nin potansiyeli var”

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden İnterfaks ajansına yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Zelenskiy ile eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin bir araya geldiği belirtilerek, “Mihail Saakaşvili uluslararası arenada bilinen ve reformları başarıyla uygulama konusundaki tecrübesini göstermiş bir kişi. Devlet Başkanı Zelenskiy, Bay Saakaşvili’nin Ukrayna hükümetine destek sağlama konusunda potansiyeli olduğunu düşünüyor ve vizyonu ile çalışmalarını Ukrayna hükümeti ve parlamentosuyla paylaşması için kendisine teklifte bulundu” şeklinde bilgi verildi.

Eski devlet başkanı Petro Poroşenko zamanında Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan ve sınır dışı edilen Saakaşvili, Zelenskiy’nin başkanlık koltuğuna oturmasının ardından yeniden ülke vatandaşlığına alınmıştı.

Gürcistan’da 2003 yılında Batı yanlısı “Gül Devrimi”nin ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturan, 2008 yılında Moskova ile Tiflis arasındaki savaşta Gürcistan’ın başında olan Saakaşvili, 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığına geçmiş ve Odessa Valiliği’ne getirilmişti.

Eski Devlet Başkanı Poroşenko ile ters düşmesinin ardından valilik görevinden istifa ederek muhalif Yeni Güçler hareketini kuran eski Gürcü lider, 12 Aralık 2017’de Kiev’deki bir restoranda gözaltına alınmış, ardından sınır dışı edilerek Polonya’ya gönderilmişti. Ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili daha sonra Hollanda’ya yerleşmişti.

Zelenskiy’nin yeniden vatandaşlık verdiği eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, 29 Mayısta Ukrayna’ya dönmüştü.

Saakaşvili’nin, 24 Nisan Cuma günü yapılacak parlamento oturumunda başbakan yardımcılığına atanabileceği belirtiliyor.

22.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.