Rusya’nın sınır dışı ettiği gazeteci Ukrayna’da gözaltına alındı

Ukrayna’nın “Rus yanlısı ayrılıkçı”, Rusya’nın “Ukrayna ajanı” olmakla suçladığı gazeteci Yelena Boyko, Ukrayna’nın Harkov kentinde gözaltına alındı.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre, Rusya’dan daha önce sınır dışı edilen 59 yaşındaki Ukraynalı gazeteci Yelena Boyko, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü hiçe sayan” faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle Harkov’da gözaltına alındı.

Boyko kimdir?

Kp.ua’nın haberine göre, Ukrayna’nın milliyetçi eğilimleri yüksek olan Lvov kentinde yaşayan, bazı yerel gazete ve TV kanallarında çalışan Yelena Boyko, Ukrayna’da 2014 yılında yaşanan Maydan olaylarına muhalefet etmesi ve ülkenin batısını kapsayan Galiçya bölgesinin özerkliği talebiyle “Galiçya Şahini” adlı bir sivil toplum örgütü kurması sonrası dikkat çekti.

Ukrayna’da 2015 yılında “ayrılıkçılık” suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci, serbest bırakıldıktan sonra Moskova’ya kaçtı.

Rusya’da “ajan” ilan edildi

Ancak Rusya’da umduğu gibi karşılamayan Boyko, bu sefer de “Ukrayna ajanı” olduğu suçlamasına maruz kaldı.

Kendini siyasi sığınmacı olarak tanıtan Ukraynalı gazeteci, Rus NTV kanalında katıldığı bir açık oturumda Ukrayna iktidarını eleştirirken, kendini tutamayıp Moskova yönetimiyle ilgili de ağır sözler sarfedince hedef haline geldi.

Bunun üzerine “Ukrayna ajanı”, “gizli Ukrayna milliyetçisi” olmakla itham edilen ve Ukraynalı milliyetçi Svoboda (Özgürlük) Partisi’yle bağlantıları olduğu iddia edilen Boyko, Göçmen Yasası’nı ihlal ettiği gerekçe gösterilerek Rusya’dan sınır dışı edildi.

Boyko’nun, Ukrayna’da kaleme aldığı bir yazıdan dolayı “vatan hainliği” suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezasına çarptırması gündemde.

18.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.