Rusya’dan Ukrayna’ya uyarı: “Doğal gazda anlaşma olmazsa vanaları kapatırız”

Moskova ile Kiev arasında, Rus doğal gazının Ukrayna’dan transit geçişine yönelik anlaşmanın süresinin bitimine bir ay kala yeni bir krizin patlak verebileceği endişesi gündemde.

Rus doğal gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya aktarılmasını öngören anlaşmanın süresi 31 Aralık 2019 tatarihinde sona eriyor. Rusya ile Ukrayna’nın bu konuda yeni anlaşmaya varamaması halinde Avrupa’ya doğal gaz transitinin riske girebileceği belirtiliyor.

Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz’ın CEO’su Yuriy Vitrenko, Gazprom’un kendilerine, anlaşma imzalanmazsa 1 Ocak 2020 tarihinde Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren Ukrayna’ya doğal gaz sevkiyatının durdurulacağı yönünde yazılı uyarıda bulunduğunu söyledi.

Deutsche Welle’nin sorularını yanıtlayan Vitrenko, “Kuzey Akım-2 projesinin faaliyete girmesiyle birlikte, Ukrayna’dan doğal gaz transitinin tamamen sonlandırılması beklenebilir. Almanya, bu şekilde Ukrayna ekonomisinin zarara uğramasına yol açtığını anlamalı” dedi.

Ukrayna’nın doğal gaz transitinden elde ettiği gelirin ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığının altını çizen Ukraynalı yetkili, “Ukrayna ve Doğu Avrupa doğal gaz pazarı, gazın doğudan batıya gitmesi beklentisi üzerine kurulu. Bu radikal değişiklikler sonrası, artık doğal gazın batıdan doğuya gitmesi gerekecek ve bu da bölgede sevkiyat için risk oluşturuyor. Avrupa Birliği’nin liderlerinden biri olan Almanya’nın bunu idrak etmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

 

2.12.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.