Rusya’dan Ukrayna’ya en büyük yaptırım: İhracatının yüzde 10’una eşdeğer

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan politik gerginliğin faturası bir kez daha “yaptırım” olarak ekonomik ilişkilere kesildi.

Rusya Bakanlar Kurulu, yılın son toplantısında Ukrayna’nın Rusya’ya uygulama kararı aldığı ekonomik kısıtlamalara “aynen karşılık” kararı aldı. Moskova, buğday, şeker, çikolata ürünleri, et, balık, sebze, meyve, bira ve şarap dahil 55 ürünün ülkeye girişini yasakladı.

Hükümet ambargo kararının süresiz olduğunu, ancak Ukrayna’nın kısıtlamaları kaldırması durumunda geri alınabileceğini duyurdu.

RBC ajansı, 2017’de Ukrayna’nın Rusya’ya ihracatının 469 milyon doları bulduğunu, hükümet tarafından şu an yasaklanan ürünlerin payının yüzde 9.5 olduğunu duyurdu. Bu yıl ihracatın 500 milyon doları aştığı belirtildi. Bunun Ukrayna ekonomisi için büyük darbe olacağı vurgulandı.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, geçen hafta özel yaptırımlara tabi tutulan Ukraynalı vatandaş ve şirketler listesini genişletmişti. Medvedev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İlgili kararı imzaladım. Bu, Rusya devletinin, şirketlerinin ve vatandaşlarının çıkarlarını korumak için yapıldı” dedi.

Hükümetten yapılan açıklamada, yaptırım listesine Ukrayna’dan 200’den fazla vatandaş ve şirketin eklendiği belirtildi.

Rusya, Ukrayna’nın yaptırımlarına karşılık 1 Kasım’da bu ülkenin 322 vatandaş ve 68 şirketine karşı önlemler almıştı.

Yaptırım listesinde yer alanlar arasında Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna Güvenlik Konseyi Başkanı Vasiliy Gritsak, Ukrayan Savunma Bakanı Stapan Poltorak, radikal politikacılar Dmitriy Yaroş ve Oleg Lyaşkov, eski başbakanlar Yuliya Timoşenko ve Arseniy Yatsenyuk.

Yeni kararla listeye Ukrayna Anayasa Mahkemesi hakimleri, Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi ve diğer devlet kurumlarının çalışanları ile bazı politikacılar, işadamları ve askerler dahil edildi.

Yaptırımların, listede yer alan isimlere ait Rusya’daki banka hesaplarının ve diğer varlıklarının dondurulmasını öngördüğü ifade edildi.

Yaptırım kararı, Kiev’in yaptırımlarına yanıt niteliğini taşıyor. Ukrayna, Eylül 2015’te Rusya’ya karşı yaptırım kararı almıştı, sonraki senelerde bu yaptırımları uzatıp genişletmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın yaptırım kararını iptal etmesi durumunda Rusya’nın da yaptırımlardan vazgeçeceğini açıklamıştı. (Turkrus.com)

30.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.