Rusya’da yolsuzluk protestoları: Sadece Moskova’da 800 gözaltı

yoll

Başkent Moskova’da en az 8 bin kişinin katıldığı izinsiz gösteride, aralarında muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Muhalif insan hakları savunucuları, başkentte gözaltına alınanların sayısını 800 olarak açıkladı.

Moskova Belediyesi’nin gösteriye izin vermemesine rağmen binlerce kişi “illegal protesto” için sokağa çıktı. VIDEO
Ajansların bildirdiğine göre en yüksek katılımlı gösteri Vladivostok’ta yapıldı. Novosibirsk, İrkutsk, Habarovsk, Yekaterinburg, Çelyabinsk, Tomsk, Krasnoyarsk, Çita, Tümen ve Ufa’da da başını muhalif grupların çektiği binlerce kişi protestoda bulundu.

Polisin müdahale ettiiği gösterilerde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Muhalif lider Aleksey Navalnıy, Twitter hesabında, “Ülkenin tüm büyük şehirlerinde bugün yolsuzluk karşıtı gösteriler düzenleniyor. Ama televizyonlar neyi gösteriyor? Hiçbir şeyi” diye yazdı.

Rusya’da 2018’de başkanlık seçiminde aday olması beklenen muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy’ın başında olduğu Yolsuzlukla Mücadele Fonu, Başbakan Dmitri Medvedev ile ilgili ses getiren iddialar ortaya atmıştı. Youtube’a yerleştirilen videoda Navalnıy, Medvedev’in lüks villalar, araziler, yatlar, tarım kompleksleri, şarap imalathanelerinin sahibi olduğunu iddia edilmişti.

Medvedev’in güvendiği isimlerin ve akrabalarının yönettiği hayır kuruluşlarına ve vakıflara oligarklar tarafından yapılan bağışların ve kamu bankalarının sağladığı kredilerin, Medvedev ve ailesine aktarıldığı, bu kaynaklarla Rusya ve yurt dışında gayrimenkul başta olmak üzere çeşitli mülkler satın alındığı öne sürülmütü.

Medvedev’in kontrolündeki vakıflar aracılığıyla,  en az 70 milyar rublenin (yaklaşık 1,2 milyar dolar) aktarıldığı iddiası gündeme gelmişti. (turkrus.com)

27.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.