Rusya’da ihbarlar 100 bin kişiyi daha sokağa döktü: “Kaynak Ukrayna” iddiası

Rusya’da son haftalarda gündelik yaşamı olumsuz etkileyen asılsız bomba ihbarları sürüyor. Dün de 14 şehirde 152 mekandaki 100 bin kişinin ihbarlar yüzünden tahliye edildiği bildirildi. İhbarların iş dünyasında yaklaşık 5 milyon dolar maddi kayba yol açtığı hesaplanırken, yeni bulgulara da ulaşıldı.

RBK’nın haberine göre, Rusya’daki bomba ihbarlarının, uluslararası bir hacker grubu tarafından Brüksel’den veya Ukrayna’dan yapıldığı iddiası üzerinde durulduğu belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırılan haberde, henüz belirlenemeyen uluslararası bir hacker grubunun, zincirleme telefon ihbarları yapan özel bir program geliştirdiğinin tahmin edildiği dile getirildi.

Örneğin Moskova’daki bir okula yapılan bomba ihbarı sonrası 15 dakika içerisinde 18 kere ambulans çağrıldığı belirtilen haberde, bu aramaların Brüksel kaynaklı gözüktüğü aktarıldı.

Rusya istihbarat servisi FSB’nin ise, asılsız bomba ihbarlarını yapan hacker grubunun merkezinin Ukrayna’da bulunduğu ihtimalini değerlendirdiği belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde kamu binalarına, okullara, alışveriş merkezlerine 10-17 Eylül tarihleri arasında yapılan çok sayıda asılsız bomba ihbarının yarattığı maddi kaybın toplamının 300 milyon ruble (5 milyon 147 bin dolar) olduğunu açıkladı.

Alışveriş merkezlerindeki mağazaların ve ciro üzerinden kira alan mülk sahiplerinin, bomba ihbarları nedeniyle müşterilerin tahliye edilmesi sonrası saatlerce süren zaman kaybından dolayı yüz binlerce dolarlık gelirden yoksun kaldıkları hesaplandı. (turkrus.com)

20.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.