Rusya yanlısı isyancılar ve Ukrayna yönetimi arasında esir değişimi

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı silahlı gruplar ve Ukrayna yönetimi arasında yeni bir esir değişimi yapıldı.

Bu haber 16 Nisan 2020 - 11:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı, ‘geçici olarak işgal altında olan’ bölgede tutulan 20 Ukrayna vatandaşının esir değişimi kapsamında serbest bırakıldığını duyurdu.

Rus basınına göre, Kiev yönetimi ise Donetsk’teki ayrılıkçılardan 10, Lugansk’taki ayrılıkçılardan 4 olmak üzere toplam 14 tutukluyu anlaşma gereği salıverdi.

Esir değişimine, Ukraynalı yetkililer ve isyancıların temsilcileri ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yetkililerinden oluşan grup eşlik etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Ukrayna devleti için, işgal altındaki topraklarda veya başka ülkelerde yasa dışı olarak tutulan her Ukrayna vatandaşı değerlidir. Ukrayna tüm vatandaşlarının serbest kalmasını sağlamalıdır” ifadelerinde bulunuldu.

Bir süre devam eden görüşmelerin ardından esir değişimi konusunda uzlaşan taraflar, geçen sene eylül ve aralık aylarında da esir değişimi yapmıştı. Silahlı milisler ilkinde 35, ikincisinde 76 Ukraynalıyı serbest bırakmıştı. Ukrayna devleti de 127 tutukluyu isyancılara teslim etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı, Kırım ve Rusya’da yasa dışı olarak tutulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması için de girişimlerin sürdürüldüğünü açıkladı.

Ukrayna’da 2014 yılında Rusya karşıtı gösteriler başladıktan sonra, Rusya yanlısı silahlı isyancılar, ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. Bölgedeki çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti.

16.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.