Rusya: “Ukrayna provokasyona hazırlanıyor, ama onlarla savaşmayacağız”

Rsya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ordusunun Kırım sınırında provokasyon hazırlığında olduğunu iddia etti.

RBK’nın haberine göre, Lavrov, Ukrayna’nın aralık ayının sonlarına doğru Kırım sınırında silahlı provokasyon yapmaya hazırlandığını ileri sürdü.

Rusya’nın Ukrayna halkıyla bir sorunu olmadığını belirten Lavrov, “Biz Ukrayna rejimi ile savaşmıyoruz. Ana dili Rusça olan Ukraynalılar savaşıyor. Ukrayna devleti, bugün iktidarda olanlara göre bizim için çok daha önemli. Ukrayna halkının büyük çoğunluğunun barış istediğine ve bugünkü iktidardan kurtulmayı arzu ettiklerine eminim” dedi.

“Bedeli ağır olur”

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun Rusya sınırında ve Kırım sınırında aralık ayının son 10 gününde provokasyon yapmayı planladığına dair bilgiler aldıklarını kaydeden Lavrov, “Bu bilgilere inanmaya meyilliyiz. Ukrayna cevabını alır, bedeli ağır olur. Bu bizim ülkemiz, bizim sınırlarımız. Birilerinin buralarda kendi çıkarlarını gütmesine, Kırımlıların uluslararası hukuka uygun bir şekilde muhafaza ettiği hakları ihlal etmesine müsaade etmeyiz” diye konuştu.

Lavrov, Ukrayna ile Rusya arasında olası bir askeri çatışma ihtimali konusunda ise, “Ukrayna ile savaşmaycağız, söz veriyorum” ifadelerinde bulundu. (RBK, Sputnik)

17.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.