Rusların Turkcell hamlesi: “Ukrayna mobil iletişim pazarında etkileri artabilir”

turkcell2

Turkrus.com’un haberine göre, Türkiye’deki en büyük Rusya sermayesine sahip Turkcell şirketinde kritik bir dönemden geçen dengeleri değiştirebilecek bir adım atılıyor. Alfa’nın patronu Mihail Fridman ile Turkcell’in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet arasındaki hukuk satrancında yeni bir karar beklenirken Moskova’dan ilginç bir haber geldi:

Rusya’nın devlet bankalarından VTB ile Turkcell’de yüzde 13,2 pay sahibi Alfa Grubu, Turkcell’e ortak yatırım yapma konusunda anlaştı. Görünüşte “VTB’nin kredi prorföyünü çeşitlendirmek, Alfa’nın da şirketteki payını arttırmak peşinde olduğu” yorumunu yapıyor. Ancak Turkcell satrancında, yüzde 13.8 hisse ile yıllardır yönetimi elinde tutmayı başaran Çukurova’nın hamlesine karşılık Rus tarafının yeni bir strateji peşinde olduğu yorumları da güçleniyor.

“Turkcell’in stratejik ve milli bir yatırım olduğu” vurgusu ile Türkiye’de devlet desteğini arkasında alan grubun, hızlanan hukuk savaşından nasıl bir bir sonuçla çıkacağı merak konusu.

VTB’den yapılan ve detay içermeyen yazılı açıklamada, “Alfa Grubu ile Turkcell’de olası hisse artırımı da dahil olmak üzere, çeşitli yatırımların yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı” vurgulandı. Açıklamada, bu kararın gerekçesi açıklanırken, yüksek kar oranlı ve hızla büyüyen Türkiye pazarının lider telekomünikasyon şirketine yatırım yapılarak, VTB Grubu’nun yatırım çeşitliliğinin arttırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Turkcell’e yatırım kararının, Rusya ve Türkiye arasında düzelmeye başlayan ticari ilişkilere katkı yapacağı, Turkcell’in uzun vadede yatırım açısından daha cazip hale geleceği vurgulandı. Şirketin kontrolü konusundaki anlaşmazlıkta Alfa neredeyse 10 yıldır hissedar olmasına rağmen adım atamadığı bir çıkmazdan kurtulma peşinde.

“Rusların Ukrayna mobil iletişim pazarında etkisi artabilir”

Ukrayna’da ise iş dünyasına yönelik haberleriyle bilinen Liga.net sitesi haberi, “Ruslar, Ukraynalı mobil operatörleri üzerinde etkilerini artıracaklar” başlığıyla duyurdu.

VTB’nin açıklamasına yer verilen haberde, Turkcell’in Ukrayna’da Lifecell markasının tamamına sahip olduğu, Rus Alfa Group’un, Kievstar markasının sahibi VimpelCom şirketinin de yüzde 47,9 hisselerini elinde bulundurduğu hatırlatıldı.

8.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.