Rus paralı askerler hakkında belgesel çeken 1 Ukraynalı, 2 Rus gazeteci Afrika’da öldürüldü!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ikisi Rus biri Ukrayna vatandaşı üç gazeteci öldürüldü. Başkent Bangui’nin kuzeydoğusundaki Sibut kenti belediye başkanının verdiği bilgiye göre gazeteciler silahlı kişiler tarafından pusuya düşürüldü, sürücü ise saldırıdan kurtulmayı başardı.

Bu haber 01 Ağustos 2018 - 11:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gazeteciler Soruşturma Kontrol Merkezi (TsUR) adıyla internet üzerinden yayın yapan bir Rus haber kurumu adına ülkede görevli olarak çalışıyordu. Kurum Facebook hesabından ölenler gazetecilerin isimlerinin Orhan Cemal, Aleksander Rastorguyev and Kirill Radçenko olduğunu duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da ölenlerin kimliklerini doğrulayarak cesetlerinin başkent Bangui’ye getirildiğini kaydetti.

TsUR, gazetecilerin Rus paralı asker grubu olarak bilinen Vagner adlı özel askeri birliğin faaliyetlerini araştırdıklarını bildirdi. Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklar, Wagner grubunun Kremlin adına Ukrayna’nın doğusu ve Suriye’de gizli askeri görevler üstlenen kişilerle bağlantı içinde olduğunu kaydediyor. Yerel ve uluslararası haberlerde Wagner’in Rusya’nın ülkenin güvenlik güçlerine bu yıl hafif silahlar teslim etmesinin ve yüzlerce askeri ve sivil eğitmen görevlendirmesinin ardından Orta Afrika Cumhuriyeti’nde faaliyete başladığı belirtiliyor.

TsUR’nin finansmanı Putin’in en sert muhalifi

TsUR’un finansmanı, eski bir Rus petrol kralı olan ve hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle hapis yatan Mihail Hodorkovskiy tarafından sağlanıyor. Halen yurtdışında yaşayan Khodorkovsky Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en sert muhaliflerinden biri olarak biliniyor. TsUR daha önce Putin’e yakın üst düzey yetkiller hakkında yolsuzluk iddialarıyla ilgili bir dizi araştırma yayınlamıştı.

Orta Afrika Cumhuriyeti 2013 yılında Francois Bozize’nin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmadan bu yana aşırı Hıristiyan ve Müslüman milisler arasındaki çatışmaların yol açtığı şiddet olaylarından dolayı yıkıma uğramış durumda. Ülkenin büyük çoğunluğunun hükümetin kontrolünün dışında kaldığı ülkede görev yapan Birleşmiş Milletler barış gücüne bağlı 12 bin asker de şiddet olaylarını önlemekte yetersiz kalıyor. (Euronews)

1.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.