Rus basınında bir gazeteci için dayanışma: Üç gazete aynı manşetle çıktı

Rusya’da önde gelen muhalif internet gazetelerinden birinin muhabiri olarak yaptığı yolsuzluk haberleri ile bilinen gazeteci İvan Gorlunov’un “uyuşturucu ticareti yaptığı” gerekçesiyle gözaltına alınması büyük yankı yarattı.

Bu haber 10 Haziran 2019 - 5:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mahkeme suçlanan gazeteci hakkında ev hapsine karar verirken, kamuoyunda yoğun tepkiler devam ediyor. Son olarak ülkenin en etkili gazetelerinden üçü Kommersant, Vedomosti ve RBK bugün aynı manşet ve açıklama ile yayımlandı. Manşette “Hepimiz İvan Gorlunov’uz” denildi.

Açıklamada, Gorlunov’un iddia edildiği gibi uyuşturucu ticareti değil, aslında profesyonel gazeteciliği ile ilgili bazı makamların hoşuna gitmeyen faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındığından kuşku duyulduğu, bu konuda objektif bir soruşturma yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Uluslararası yankı bulan ve “haksız suçlama” diye yaygın protesto yaratan olay, dün Rusya’nın resmi ajansı Sputnik tarafından şöyle duyurulmuştu: Moskova’da Nikulinskiy bölge mahkemesi uyuşturucu madde suçlamasıyla gözaltına alınan Rus araştırmacı gazeteci İvan Golunov’un ev hapsine karar verdi. (Turkrus.com)

10.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.