Romanya’dan Ukrayna tarım ürünleri ithalatına 5 Haziran’a kadar yasak

Romanya Tarım Bakanı Petr Daea, Avrupa Komisyonu’nun, Ukrayna’dan ithal edilen yağlı tohum ve tahıl grubunun 5 Haziran 2023’e kadar Romanya’ya ihracatını yasaklayacağını duyurdu.

Bu haber 28 Nisan 2023 - 14:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Petr Daea, Brüksel ve Lüksemburg’daki temasları sonrasında Sky News’e yaptığı açıklamada “Müzakereler devam ediyor. Romanya, Avrupa Komisyonu’nun kararıyla korunacak ve yerel çiftçiler için tazminat alacak.” dedi.

Romanya Tarım Bakanı Petr Daea

Macaristan, Polonya ve Slovakya, Ukrayna’dan tahıl ve diğer tarım ürünleri ithalatını askıya almıştı. Yetkililer, bu tür adımlarla çiftçilerini korumaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Savaşın başlamasının ardından Karadeniz limanlarına erişim engellenmişti. Ukrayna, tahıl ve diğer ihraç kalemlerini komşu devletler aracılığıyla alıcılara ulaştırmak için alternatif yollar arayışına girdi.

Sky News’ta yapılan değerlendirmede, “Sonuç olarak milyonlarca yağlı tohum ve tahıl ürünleri Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine gitti. Bu ürünler Avrupa Birliği’nden daha ucuz ve gümrük vergisinden de muaf” denildi.

Bunun sonucunda Avrupalı çiftçiler, tarım ürünlerine yönelik fiyatların ve talebin düşmesinden şikayetçi olurken, Avrupa Komisyonu tarafından ise çiftçileri koruma amaçlı bazı önlemler alındı.

Ukrayna’dan ithal edilen ayçiçeği yağına yasak getirilmesinin yanı sıra çiftçilerin kayıplarını karşılamak için 100 milyon euro tahsis edildi.

28.4.2023

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.