Robin Hood Endeksi: Ukrayna ve Türkiye’nin en zenginleri, kamu giderlerini kaç gün ödeyebilir?

Ukrayna ve Türkiye’nin en zengin işadamları, tüm servetlerini kamu giderleri için harcasa sonuç ne olurdu? Bloomberg ajansının “Robin Hood Endeksi” açıklandı.

Araştırmada bu sene, farklı ülkelerdeki en zengin kişilerin, tüm kamu giderlerini üstlenmeleri halinde servetlerinin ne kadar süre içinde tükeneceği hesaplandı.

Bloomberg’in hesabına göre, Ukrayna’nın en zengin oligarkı Rinat Ahmetov, ülkenin tüm kamu giderlerini cebinden en fazla 36 gün boyunca karşılayabilir. Ahmetov’un serveti 2017 sonu itibarıyla 4,7 milyar dolar.

Endekse Türkiye’den Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak 3,8 milyar dolarlık servetiyle alındı ve bu rakamın kamu giderleri için 5 gün yeteceği hesaplandı.

Kanada, Almanya ve İngiltere’de ise en zenginlerin tüm kamu giderlerini en fazla beş gün boyunca karşılayabilecekleri belirtildi.

Çin’in en zengini, Ali Baba online satış şirketinin patronu Jack Ma’nın serveti ise ülkesinin giderlerine dört gün karşılayabiliyor.

Raporun ayrıntıları için: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-02-12/what-if-the-world-s-richest-paid-for-government-spending

13.2.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.