Putin-Zelenskiy buluşması öncesi Kiev’de protesto

Ukrayna’da bazı muhalif gruplar, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşeceği Normandiya Dörtlüsü zirvesi öncesi protesto eylemine başladı.

Bu haber 09 Aralık 2019 - 8:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de devlet başkanlığı binasının önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, kurdukları çadırlarda protesto gösterisine başladı.

Milliyetçi partilerin yandaşlarından oluşan eylemciler, 9 Aralık Pazartesi günü Ukrayna’nın doğusundaki krizin görüşüleceği Dormandiya Dörtlüsü zirvesinin sonuçları açıklanıncaya kadar gösteriyi sürdüreceklerini açıkladı.

MUHALEFETTEN ORTAK EYLEM

Ukrayna’da dün Kiev, Odesa, Harkiv, Lviv ve Dnipro kentlerinde ‘Zelenskiy için kırmızı çizgi’ adı altında düzenlenen gösterilere de çok sayıda kişinin katıldığı bildirildi.

Parlamentodaki muhalefet partilerinin liderleri olan eski devlet başkanı Petro Poroşenko, eski başbakan Yuliya Timoşenko ve ünlü rock yıldızı Svyatoslav Vakarçuk’un çağrısıyla Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen eyleme ise yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı, üç liderden yalnızca Poroşenko’nun halka seslendiği belirtildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Aralık’ta Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya liderlerinin katılımıyla, Ukrayna’nın doğusundaki krize ilişkin zirve düzenlenecek.

Ukrayna’da milliyetçi örgütler ve muhalif partiler, Zelenskiy’i ‘ülkenin toprak bütünlüğü konusunda Rusya’ya taviz vermemesi’ konusunda uyarıyor.

Kamuoyu araştırmaları ise, Ukrayna halkının çoğunun Zelenskiy’nin doğudaki Donbas bölgesinde barış sağlamaya yönelik attığı adımları desteklediğini gösteriyor.

9.12.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.