Putin: “Ukrayna’yı NATO’ya çekmeye çalışanlar olası sonuçlarını düşünmeliler”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “ülkesini tehdit eden saldırgan eylemlere aynı ölçüdeki eylemlerle yanıt vereceklerini söyledi.”

Putin “Avrupa’da güvenlik ve istikrarın sağlanması için kilit nokta, NATO’nun Rusya sınırlarında şu an yaptığı gibi yeni askeri üsler ve askeri yapılar konuşlandırması değil işbirliğini geliştirmek ve karşılıklı güveni artırmaktır” dedi.

Putin, Rusya’nın küresel istikrar ve güvenliği artırma ile yeni zorluklar ve tehditlerle mücadele etme çabasının dünya için gerekli olduğunu ifade etti.

Putin “Dinamik ve olaylarla dolu mevcut dünyada Rusya olarak sürekli sorumlu ve bağımsız bir dış politika güdüyoruz. Rusya’nın uluslararası ilişkilerde aktif olarak yer alması, başlıca ulusal arzumuzun gereği… Yani halkımızın yaşam kalitesini artırmak, büyük çapta toplumsal ve ekonomik görevleri gerçekleştirmek, ülkemizde çığır açıcı gelişme için maksimum refah ve güvenli koşulları sağlamak arzusunun…” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın gelecek yıllarda dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasına girmesi ve Rusya halkının kilit standartlarının önemli oranda geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Putin “Bu stratejik hedefleri gerçekleştirmek için dış politika imkânlarını tam kapsamlı olarak kullanmalıyız” dedi.

‘UKRAYNA VE GÜRCİSTAN’IN NATO’YA ÇEKİLMESİ SORUMSUZCA’

Putin, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’nun yörüngesine çekilmesinin sorumsuzca bir politika olduğunu ifade etti. Putin “Gerginliği tırmandırmaktan yana hareket edenler, Ukrayna ve Gürcistan’ı İttifak’ın yörüngesine çekmeye çalışanlar bu sorumsuzca politikanın olası sonuçlarını düşünmeliler” dedi.

Putin, Dışişleri Bakanlığı binasında Rus büyükelçiler ve diplomatik temsilcilere hitaben yaptığı konuşmada, Washington yönetimine 2021 yılında sona erecek START Anlaşması’na ilişkin bir uyarı gönderdi. Rus lider, anlaşmanın uzatılmasına yönelik çalışmalara hemen başlanması gerektiğini, aksi halde anlaşmanın 2021 yılında yürürlükten kalkacağını belirtti.

Putin, “ABD’de Rusya ile ilişkilerin gelişmesine karşı çıkanlar, kendi ülkelerinin güvenliği de dahil birçok şeyi feda etmeye hazır. Yeni START Anlaşması’nın süresi 2021 yılında doluyor. Genel çerçeveye bakınca, birkaç yıl önce bu anlaşma olmadan yaşayabilirdik ancak her şeye rağmen doğru adım attık ve bu anlaşmayı imzalama yoluna gittik. Fakat anlaşmayı uzatma çalışmalarına hemen şimdi başlamazsak, 1.5 sonra böyle bir anlaşma kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Putin, Helsinki zirvesi sonrası Fox News’e verdiği demeçte, Trump’a 2021 yılında sona erecek yeni START Anlaşması’nın süresini uzatmaya hazır olduklarını söylediğini belirtmişti.

Putin, “Rusya’nın bu anlaşmanın süresini uzatmaya hazır olduğuna dair güvence verdim ancak öncelikle belirli konularda mutabakat sağlamamız gerekiyor zira ABD’li partnerlerimize bazı sorularımız var” diye konuşmuştu.

Yeni START Anlaşması, 8 Nisan 2010’da dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.(Sputnik)

20.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.