Poroşenko’nun yeni yıl mesajı: “Evimizi yıkanları cezalandıracağız”

Ukrayna’da gelenek değişmedi ve tüm ülke yeni yıla Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun yılbaşı mesajını dinleyerek girdi.

Poroşenko yeni yıl mesajında, 2017 yılının ülke açısından en önemli başarıları olarak, Donbass bölgesinde Ukraynalı esir askerlerin serbest bırakılmasını, Eurovision Şarkı Yarışması’nın Kiev’de düzenlenmesini, AB ile vizesiz rejime geçilmesini ve AB ile imzalanan ortaklık anlaşmasını gösterdi.

ABD’nin Ukrayna’ya kısa süre önce silah sevkiyatı yaptığını hatırlatan Poroşenko, Washington’ı yılbaşı nedeniyle “içtenlikle kutladığını” dile getirdi.

“İlhak edildiğini” ve “işgal altında” olduğunu belirttiği Kırım ile Donbass bölgesinin halkına seslenen Ukraynalı lider, “Zamanı gelecek, evimizi yıkan yağmacılara cezalarını vereceğiz” dedi.

Donbass krizini yaşayan Ukrayna’nın artık kalkınma sürecine girdiğini savunan Poroşenko, “Yeni yılda hükümet ekonomik büyüme temposunu hızlandırmalı. Halkın refah seviyesi artırılmalı. Devlet başkanı olarak, ekonomik büyüme için gerekli olan siyasi şartları sağlayacağım. Evimizi içeriden yakmak isteyenlerin elinden kibriti almalıyız. Bize dışarıdan saldıranlara ise ateş açmalıyız. En büyük dayanağımız, iyimserliğimiz ve ülkemize olan inancımız” diye konuştu.

1.1.2018

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.