Poroşenko’dan yılbaşında Rusya’ya mesaj: “Donbass’ı ve Kırım’ı mutlaka geri alacağız”

Ukrayna’da her sene olduğu gibi, yeni yıla “Merhaba” denilen saatte Devlet Başkanı’nın yılbaşı mesajı ekranlara geldi.

Konuşmasında herkese mutlu yıllar dileyen Poroşenko, Rusya ile yaşanan gerginlik, bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve seçimerle ilgili mesajlar da verdi.

Kırım ve Donbass’ta yaşayanlara seslenen Ukraynalı lider, “Bu yol ne kadar uzun olursa olsun, size mutlaka barışla geri döneceğiz” dedi.

Ukrayna’da Rusya’dan bağımsız Ortodoks Kilisesi kurulmasına da değinen Poroşenko, “15 Aralıkta Ayasofya Katedrali’nde toplanan binlerce kişi mutluluk gözyaşları döktü. Nihayet, Ortodoks dünyasının tanıdığı otosefal Ukrayna Ortodoks Kilisesi kuruldu” diye konuştu.

Ukrayna’nın RUsya’dan uzaklaşarak, Avrupa’ya daha yakın hale geldiğini belirten Devlet Başkanı, “Bu, son beş yıldır sapmadığımız net stratejimiz” dedi.

Ukrayna’ın “en zor zamanları atlattığını” savunan Poroşenko, ülkeyi ilerleyen dönemde ekonomik büyümenin ve refah seviyesinde artışın beklediğini belirtti.

Yaklaşanan devlet başkanlığı seçimlerine de değinen Ukraynalı lider, seçim sürecinin ülkenin gelişimini sekteye uğratmaması gerektiğinin altını çizdi.

Poroşenko’nın yeni yıl mesajını izlemek için tıklayın.

1.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.