Poroşenko tartışmalı yasayı imzaladı: Tüm azınlık dillerinde eğitim yasaklandı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “ana dilde eğitim hakkını hiçe saydığı” gerekçesiyle tepkilere yol açan eğitim yasasını onayladı.

Yeni yasa, Ukrayna’da yalnızca Rusça değil, tüm ulusal azınlıkların dillerinde eğitim verilmesini yasaklıyor. Böylece Rusçanın dışında Belarus dili, Macarca, Rumence, Lehçe gibi dillerde de eğitim yapılamayacak.

Ukrayna için en önemli reformlardan birinin eğitim reformu olduğunu belirten Poroşenko, “Çünkü ülkenin geleceğini bu kadar etkileyen başka bir reform yok” dedi.

Rusya’nın yanı sıra Macaristan da yasaya tepki göstermişti. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyyarto, BM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, “ana dilde eğitim hakkının engellenmesinin ulusal azınlıklara yöneik ayrımcılık anlamına geldiğini” savunmuştu. Macaristan Devlet Başkanı İgor Dodon da yasaya Facebook hesabından tepki göstermişti.

Podrobnosti.ua’nın haberine göre, Ukrayna’da Muhalefet Bloku’ndan yapılan açıklamada ise, “Devlet bu yasayla yalnızca Ukrayna’nın imajını zedelemiyor, demokrasiye de zarar veriyor. Milliyetine bağlı olmaksızın her insan, istediği dilde eğitim ve öğretim hakkına sahiptir” denildi.

Yeni yasa, okullarda bazı derslerin Ukraynaca dışında İngilizce veya AB dillerinde yapılmasına ise izin veriyor.

Yasaya Rusya’nın dışında Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya hükümetleri tepki göstermişti.

26.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.