Poroşenko: “Rusya, Azak Denizi ile Karadeniz’i ‘Rus gölü’ yapmak istiyor”

“Ukrayna’nın çevresinde, Donbass ve Kırım’da yaklaşık 80 bin Rus askeri konuşlandırıldı.” Bu açıklama Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’dan geldi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresinden yapılan açıklamaya göre, silahlı kuvvetlerin yeni savaş uçaklarını teslim aldığı törende konuşan Poroşenko, “Ukrayna’nın çevresinde, işgal altındaki Donbass ve Kırım’da yaklaşık 80 bin Rus askeri, Rusya’ya ait bin 400 civarında topçu ve füze sistemi, 900 tank, 2 bin 300 zıhlı araç, 500 uçak ve 300 helikopter bulunuyor” dedi.

Kerç Boğazı’nda RUsya’nın provokasyon yaptığını savunan Poroşenko, “Bu provokasyon yalnızca Ukrayna’ya yönelik değil. Kremlin, dünya düzeninin sağlamlığını sınamaya devam ediyor. Dünyanın, Azak Denizi’nin ve Karadeniz’in ‘Rus gölü’ne dönüştürülmesine izin verip vermeyeceğini test ediyor” dedi.

Rus ve Ukrayna savaş gemileri bir hafta önce Kerç Boğazı’nda karşı karşı gelmişti. Rusya’nın Ukrayna gemilerine ateş açmasının ve Ukraynalı denizcileri gözaltına almasının ardından Kiev, ülkenin 10 bölgesine sıkıyönetim ilan etti.

2.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.