Poroşenko, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü : “Ukrayna adına tarihi gün”

Resmi ziyaret için İstanbul’da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, görüşmede, Kiev ile Fener Rum Patrikhanesi arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan Poroşenko, sürecin sonunda Ukrayna’nın kendi kendini yönten “otosefal” bir kiliseye kavuşmasını beklediğini kaydetti.

Poroşenko, bugünün (3 Kasım) Ukrayna kilisesi adına tarihi bir gün olduğunu belirtirken, Fener Rum Patriği Bartholomeos ise kilisenin bağımsızlığına kavuşmasının Ukrayna’daki tüm Ortodoksların birliğini sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Fener Rum Patrikliği 1992’de kurulan ve bazı Ortodokslar tarafından ayrılıkçı olarak görülen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını tanımıştı.

Fener Rum Patrikhanesi temsilcisi Başpiskopos Job, Ukrayna kiliselerine “de facto” statüsü verilmesinin ardından, Ukrayna’da Moskova Patrikhanesi’nin varlığının kalmadığını açıkladı.

BBC’ye açıklamalarda bulunan Job, Fener Patrikhanesi’nin 1686 yılında Ukrayna’yı Moskova Patrikhanesi’nin yetkisi altına alan hükmün iptal edildiğini hatırlatarak, “Bu, Ukrayna’da bugün Moskova Patrikhanesi’nin kiliselerinin bulunmadığı anlamına geliyor” dedi.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin daha önce de önemli özerkliğe sahip olması nedeniyle, bunun Rusya Ortodoks Kilisesi için ciddi bir kayıp anlamına gelmediğini belirten din adamı, bağımsız Ukrayna Kilisesi ile Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin beraber varlıklarını sürdürme ihtimali olmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Din gibi hassas bir alanı siyasete alet etmek, en ağır sonuçlara yol açar, özellikle de bunu yapanlar için” diyerek Fener Rum Patrikhanesi’nin kararına tepki göstermişti.

Putin, Rus kilisesiyle yurt dışındaki Ortodoksların arasını açmaya yönelik girişimler olduğunu iddia etmişti.

3.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.