Poroşenko askeri kabineyi topladı, NATO ve AB’yi Rusya’yı kınamaya çağırdı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın Ukrayna savaş gemisini vurduğu iddiası nedeniyle askeri kabineyi acil olarak topladı.

Ukrayan basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Kerç Boğazı’nda Ukrayna ve Rus gemileri arasındaki gerginliğin ardından askeri kabineyi topladı.

Poroşenko’nun, NATO ve AB yekililerine gönderdiği mesajda, “Rusya’nın Ukrayna savaş gemilerine karşı son eylemlerini, Azak Denizi ve Kerç Boğazı karasularında gerginliği tırmandırmaya yönelik bilinçli saldırı olarak değerlendiriyoruz. Rusya’nın saldırgan tavrının uluslararası toplum tarafından kararlılıkla kınanması ve sert şekilde karşılık bulması gerekiyor” ifadelerinde bulunduğu bildirildi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Kerç Boğazı’ndan geçişleri sırasında Ukrayna gemilerine Rusya tarafından ateş açıldığı, altı askerin yaralandığı açıklandı.

Açıklamada ayrıca, Rusya özel kuvvetleri tarafından Ukrayna’nın üç savaş gemisine el konulduğunu, Ukraynalı askerlerin gemilerde mahsur kaldığı belirtildi.

25.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.