“Podol’süz Kiev olmaz!”

Podol4

UkraynaHayat.Com, bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacak. İşte Kiev’in en tarihi semtlerinden Podol’ün kısa öyküsü:

Kiev’e turistik gezi için gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri Podol. Tarihi mimarisi, kafe ve restoranlarıyla Kiev’in en renkli semtlerinden olan Podol’e ait ilk bulgular IX. yüzyıla kadar dayanıyor.

Kiev Rusyası zamanında “alt şehir” olarak adlandırılan Podol, ismini eski Rusçada “alt bölge” anlamına gelen “podolye (подолье)” kelimesinden alıyor.

Tarihler boyunca kentin ticaret merkezi olan, tüccarlara ve zanaatkarlara ev sahipliği yapan semt, 1811 yılındaki büyük yangında neredeyse tamamen kül olmuş ve bu tarihten sonra yeniden inşa edilmiş.

podol1Podol’ün tarihteki en büyük özelliklerinden biri ise, çok sayıda farklı etnik kökenden azınlıklara ev sahipliği yapması. Eski Podol’ün, Polonyalı, Ermeni, Rum, Alman, Tatar, Yahudi gibi farklı milliyet ve dine mensup kişilerin beraberce yaşadığı bir mozaik olduğu anlatılıyor.

Kontroktovaya ve Poçtovaya meydanları, Samson Çeşmesi, tarihi manastırlar, kiliseler, ara sokakları, füniküleri ve etkileyici mimarisi ile Podol görülmeyi bekliyor.

Ünlü Ukraynalı pop şarkısının sözlerinde dediği gibi: “Podol’süz Kiev olmaz (А без Подолa Киев не возможен)”.

Metro: Kontraktovaya Ploşad, Poçtovaya Ploşad

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.