Pis koku ve sis Kiev’i esir aldı: Sebebi ne?

Kiev’de yaşayanlar son birkaç gündür kente hakim olan pis koku ve puslu havanın nedenini merak ediyor.

Kiev’de son beş gündür etkili olan yoğun duman ve kötü kokuyla ilgili uzmanlardan ve resmi yetkililerden açıklama geldi.

Segodnya gazetesinin haberine göre, özellikle Poznyaki, Osokorki, Obolon ve Troyeşina semtlerinin bazı sakinleri baş ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurdu.

Ekoloji uzmanları ve çevre aktivistleri, havadaki yoğun dumanın ve ağır kokunun sebebinin bazı sanayi işletmelerinin zararlı atıları olduğunu savunuyor.

Kiev Belediyesi ise, olumsuz hava şartlarının buna yol açtığını, olağanüstü bir durum olmadığını açıkladı. Bazı resmi yetkililer, vatandaşların gelenek olarak sonbaharda dökülen yaprakları yakmasının yoğun dumana ve kokuya neden olduğunu söyledi.

Kiev yakınlarındaki Borispol Havaalanı, geçtiğimiz günlerde yoğun sis nedeniyle bir süre uçuşları durdurmak zorunda kalmıştı. Havadaki yoğun dumanın ve kokunun, havaalanı yakınlarındaki tarlaların işlenmesi sırasında kullanılan amonyağın havaya karışması sonucu meydana geldiği açıklanmıştı.

Kiev hava kirliliğinde dünyada ilk 10’da

AirVisual’in dünya genelinde 50 kentte yaptığı araştırmada Kiev, hava kirliliğinin en fazla olduğu yedinci kent olarak gösterildi.

Araştırmanın tamamı için tıklayın.

24.10.2019

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.