Petrol, elbise, ayakkabı… Rusya’dan Ukrayna’ya yüzde 30 ticaret hacmiyle ambargo

Rusya ile Ukrayna arasında düşmeyen siyasi tansiyon, Moskova’nın aldığı yeni ve sert yaptırım kararı ile bir kez daha tırmanışa geçti. Rusya, Ukrayna’nın aldığı yaptırım kararına karşılık olarak, petrol başta olmak üzere çok sayıda ürünün ihracatını yasakladı.

“Ukrayna’ya Rus petrol ve petrol ürünlerinin ihracatı yasaklandı” diyen Başbakan Medvedev, Ukrayna’dan bazı malların Rusya’ya ithalatına yönelik yasak listesini de genişlettiklerini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Maksim Oreşkin, Ukrayna’ya uygulanacak yaptırımların boyutunun, iki ülkenin 2018’deki ticaretinin yüzde 30’una denk düştüğünü ve parasal değerinin 4.3 milyar dolar bulduğunu söyledi.

Yayınlanan resmi kararnameye göre, yeni yaptırım listesinde sadece petrol ve petrol ürünleri değil, ayakkabı, giysi, çarşaf, kağıt ürünleri ve boru da bulunuyor.

Ukrayna, son olarak Rusya’dan alınan demir yolu malzemeleri ile yiyecek-içecek paketlemede kullanılan Rus malı şişe, teneke kutu ve benzeri ambalaj ürünleri yaptırıma tabi olan ürünler listesine katmıştı. (turkrus.com)

19.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.