Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, UkraynaHayat’a konuştu: “Ukrayna’da yeni noktalara uçmayı hedefliyoruz”

Son dönemde ivme kazanan Türkiye-Ukrayna ilişkileri için hava yolu taşımacılığı büyük öneme sahip. Pasaportsuz seyahat ile birlikte iki ülke arasındaki yolcu trafiğindeki artış sürüyor. Pegasus Hava Yolları, 2010 yılında girdiği Ukrayna pazarında yeni uçuş noktaları ekleyerek büyüyor. Pegasus Hava Yolları için Ukrayna pazarı bugün hangi konumda? Şirketin Ukrayna’daki hedefleri neler? Kiev-İstanbul direkt seferlerinin başlaması gündemde mi? Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, UkraynaHayat.Com’un sorularını yanıtladı:

Bu haber 16 Mayıs 2018 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pegasus Hava Yolları olarak kaç yıldır Ukrayna pazarındasınız? Ukrayna bu süre içinde beklentilerinizi karşıladı mı?

2010 yılında ilk uçuş noktamız Kharkiv’e İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuşlarımızı başlatmamızdan bu yana Ukrayna pazarında faaliyet gösteriyoruz. Yıllar içerisinde Donetsk kapandı, Lviv, Zaporijya ve 2016 yılının sonunda uzun süreden beri uçmayı istediğimiz Kiev hattında İstanbul’dan izin alamadığımız için Ankara’dan uçuş başlattık. Kiev hattının başarılı olmasının ardından Ankara’dan Odessa’ya da 2017 yılının Temmuz ayından beri seferler gerçekleştiriyoruz.

Ukrayna, şu anda aktif operasyon yaptığımız toplam beş noktamız ile Almanya’dan sonra en fazla şehrine uçuş gerçekleştirdiğimiz ikinci ülke. Ukrayna ekonomik, kültürel bağlar yanında coğrafik yakınlığı ve vizesiz/pasaportsuz seyahat imkanları ile birlikte büyüme potansiyeli yüksek ve bizim için önemli bir ülkedir.

Ukrayna’ya sefer yapmayı arzu ettiğimiz birkaç nokta daha mevcut olup, şartların olgunlaşmasını bekliyoruz. Seferlerimize başladığımızdan bu yana artan bir yolcu trendi mevcut, bu trend beklentilerimizi karşılıyor.

Ukrayna, Pegasus’un tüm uçuş noktaları içinde hangi konumda? Ukrayna’daki sefer sayınız ve yolcu sayınız ile ilgili verileri paylaşır mısınız?

Ukrayna yukarıda da belirttiğim gibi Almanya’dan sonra en fazla şehrine uçtuğumuz ikinci ülke, toplam beş hattımız ile. Seferlere başladığımızdan bu yana iki ülke arasında artan bir trend ile 1 milyondan fazla misafir taşıdık. İkili anlaşmaların liberal hala gelmesi durumunda her yıl 500 bin misafir taşıyabileceğimize inanıyoruz. Trafik hakları konusundaki kısıtlamaların yakın zamanda kalkacağına inanıyoruz.

Pegasus’un Ukrayna’da yakın ve orta vadeli hedefleri neler? İleriye yönelik bu ülkede yeni yatırım planlarınız var mı?

Ukrayna ile olan ikili anlaşmalarda yer alan bazı hatlar ile ilgili çalışmalarımız var. Ancak hem karşı havalimanlarının altyapısal olarak hazır hale gelmesi hem de filo ve operasyon yaptığımız İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ikinci pistin açılacağı önümüzdeki yıllarda bu planları gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Orta vadede Ukrayna’nın farklı havalimanlarını da uçuş ağımızda misafirlerimiz görebilecek.

Ankara-Kiev ve Ankara-Odessa seferleri beklediğiniz düzeyde ilgi gördü mü? İstanbul-Kiev direkt uçuşlarına başlamanız gündemde mi?

Ankara’dan haftada dört sefer olarak başlattığımız seferlerimizi 2017 yaz tarifemiz ile haftada her gün düzeyine çıkarmıştık. 2018 yaz tarife dönemimizde dört ilave frekans ile de seferlerimizi haftada 11’e çıkarttık. Kiev-Ankara hattında İstanbul ve Antalya başta olmak üzere çok farklı destinasyonlara misafir taşıyoruz. Mevcut İstanbul seferlerinin fiyatlarından daha rekabetçi olan aktarmalı uçuşlarımız ilgi görüyor. İlk etapta İstanbul’dan Kiev’e uçmayı çok arzu ediyoruz. Misafirlerimizden de bu yönde talepler alıyoruz ancak her iki ülke arasındaki ikili anlaşmalardaki frekans sayılarının arttırılması halinde bu mümkün olabilecektir. Hedefimiz iki ülke arasında “open sky” olarak tabir edilen frekans limitsiz bir anlaşma imzalanmasıdır. Şayet bunun olması halinde her iki ülke arasındaki trafiğin ikiye katlanacağını öngörüyoruz.

Ankara-Odessa hattımız ise gelişmektedir. Şu anda yaz döneminde haftada dört sefer ile hizmet vermekteyiz.

Sizce Ukrayna’da havacılık sektöründeki rekabette neler öne çıkıyor? Fiyat mı, kalite mi daha önemli?

Misafirin gerçekte istediği ucuz fiyat, zamanında kalkış ve yeni uçaklar. Biz Pegasus Hava Yolları olarak misafirlerimizin kendi seyahatlerini kişiselleştirmesine olanak sağlıyoruz ve bu tüm kesimlerden övgü topluyor. Bir misafir yanındaki koltuğu da satın alarak ve 1A koltuğunu da satın aldığında kendi konfor alanını yaratmış oluyor, diğer misafir ise en düşük bilet için aylar öncesinden promosyondan faydalanarak seyahat planlıyor. Rekabette öne çıkan konu bizim modelimizde en uygun fiyat ve tabii ki seferlerin saatleri ve bağlantılarının uygun olması.

Ukrayna ile Türkiye’nin pasaportsuz seyahatlere başlanmasının ardından iki ülke arasında turistik ziyaretlerde ciddi artış yaşanıyor. Bu durum uçuşlarınıza yansıdı mı?

1 Haziran 2017 tarihinde pasaportsuz girişler başlamıştı. Pasaportsuz girişlerin trafiği arttırdığı bir gerçek. Her iki ülkeden de bir trafik artışı söz konusudur. Elbette havayolumuz da bu artan trafikten faydalanmaktadır.

Ukrayna’da gelecekle ilgili endişeleriniz var mı? Büyümenin önünde bazı engeller olabilir mi?

Gelecek ile ilgili olumlu beklentilerimiz var. Her iki ülke arasındaki ekonomik bağ her geçen yıl artıyor. Bunun uçuşlara etkisinin olumlu olacağına kesin gözle bakıyoruz. Büyümenin önündeki en önemli engel ilgili otoritelerin bu büyümeyi öngöremeyerek trafiği regüle etme gayretleri olabilir.

15.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.