Parklarda hayat var: Kiev’in yeşil alanları

Kioto

Dünyanın en yeşil kentlerinden biri olan Kiev’i Kiev yapan en önemli zenginliklerinin başında kuşkusuz eşsiz parkları geliyor.

Kiev’de şehrin gürültüsünden, patırtısından uzaklaşarak temiz hava ve eşsiz doğayla başbaşa kalabileceğiniz yerlerin sayısı bir hayli fazla. İşte Kiev’deki doğa harikası parklardan bazıları:

Feofaniya

feofaniya

Adeta “cennetten bir köşe” diyebileceğimiz Feofaniya Parkı, Kiev’de mutlaka görülmesi gereken parklardan biri. “Anıt” statüsünde olan park, doğal güzellikleri ve olağanüstü peyzaj tasarımı ile görenleri hayran bırakıyor. Güzel havalarda tek başınıza kafa dinlemek ya da aileniz veya arkadaş grubunuz ile keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir açık hava mekanı. Parkın içerisinde, ister “kendin pişir kendi ye” usulü, ister sipariş vererek mangal keyfi yapabileceğiniz bir kafe de mevcut.

Adres: Ul.Akademika Lebedeva, 19 (Libidskaya metro istasyonundan 11 no’lu troleybüs veya 156 no’lu dolmuş ile ‘Metropologiçeskaya’ durağına kadar.)

Pevçeye Pole

P.Pole

Kiev’in merkezinde, II. Dünya Savaşı Müzesi’nin yakınlarında, Dnyepr Nehri’ne nazır park, kentteki birbirinden ilginç festival, konser ve panayırların en önemli adreslerinden. Huzurlu yürüyüşler için de kent sakinlerinin tercih ettiği parkta birçok açık hava kafesi de hizmet veriyor.

Adres: Ul.Lavrskaya: 31 (Metro Arsenalnaya)

Kioto Parkı

Kioto

Sakura, yani yabani Japon kirazı çiçeklerini Kiev’de de dalında görebileceğinizi biliyor muydunuz? Uzunluğu yaklaşık bir kilometreyi bulan, sakura ağaçları arasındaki yürüyüş yolu, parkı cazip kılan başlıca güzelliği. Kioto Parkı’nda şelaleli gölet, iris çiçekleri ve köprüler de görülmeye değer.

Adres: Ul.Kioto (Çernigovskaya ve Lesnaya metro istasyonları arasında)

Goloseyevski Parkı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiev’in en eski ve büyük parlarından biri olan Goloseyevski Parkı, hem yürüyüş, hem de piknik yapmak isteyenlerin uğrak yeri. 140 hektarlık alana yayılan orman içerisindeki park, spor yapanların ve çocukları ile gezintiye çıkmak isteyenlerin de gözdesi. Doğa harikası parkın içerisinde birçok göl ve gölet de bulunuyor.

Adres: 40-letiya Oktyabrya Prosoekt (Metro: Goloseyevskaya)

Marinski Parkı

Marinski

Kiev’in en popüler parklarından biri olan Marinski Parkı, başkentin merkezinde, doğal güzellikler ile tarihi mimariyi birleştiren cezbedici bir güzelliğe sahip. “Anıt” statüsüne sahip park, Kiev’in en romantik yerlerinden biri olarak gösterilen Aşıklar Parkı’nı da içinde barındırıyor.

Adres: Ul. Mihail Gruşevskogo (Metro: Arsenalnaya)

Şevçenko Parkı

Sevcenko

Kiev’in en küçük parklarından biri olsa da, kent merkezinde günlük telaştan ve şehrin curcunasından bir an olsun uzaklaşarak soluklanmak isteyenlerin en önemli uğrak yerlerinden. Şehrin göbeğinde doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız mutlaka Şevçenko Parkı’na da uğrayın.

Adres: Şevçenko Üniversitesi’nin ana binasının karşısında. (Metro: Lvo Tolstogo ve Universitet)

Vladimirskaya Gorka

gorka

Kiev’de bahar manzarasının keyfini en güzel çıkarabileceğniz yerlerden biri. Kiev’in en tarihi yerlerinden birinde bulunan parkta kuşbakışı eşsiz Dnyepr manzarası ile baş başa kalabilirsiniz.

Adres: Vladimirskiy Spusk (Metro: Poçtovaya Ploşad)

Drujbı Narodov Parkı

park_druzbi2

Drujbı Narodov Parkı da Kiev’de güzel havalarda spor ve piknik yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri parklar arasında. Çocuklar ve su sporları yapmak isteyenler için ayrı bölümlere ayrılan park ayrıca yaz aylarında dolup taşan plajıyla da ünlü.

Adres: Moskova Köprüsü’nde “Park Drujbı Narodov” durağı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.