Odessa’nın simgesi: Potemkin merdivenleri

potemkin

Tarih boyunca Altın Ordu, Kırım Hanlığı, Litvanya Büyük Dükalığı, Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında olan Odessa, bazı kaynaklara göre, “Hacıbey” adında Tatar yerleşim birimi olarak ortaya çıkıyor.

Odessa’nın en önemli simgesi ise, kuşkusuz, kentle ödeşleşen Potemkin merdivenleri. Avrupa’daki en ilgi çekici altıncı merdiven olarak gösterilen merdiven, ünlü “Potemkin Zırhlısı” filmi sonrası dünyaca ün kazanıyor.

Odessa’nın inşasından çok önce, 1764 yılında, Hacıbey Kalesi’nin yer aldığı tepe ile deniz arasında rahat ulaşım sağlama ihtiyacı doğuyor. Bugün merdivenin bulunduğu yerde o zamanlar köprü yer alıyor.

1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda imzalanan ve bölgenin Rusya İmparatorluğu’nun eline geçtiği Yaş Anlaşması sonrası, Çariçe II. Yekaterina’nın liman kenti inşa edilmesi emri doğrultusunda, 220 basamaktan oluşan ahşap merdiven yapılıyor.

1837 – 1841 yılları arasında merdiven, İtalyan mimar Francesco Carlo Boffo tarafından geniş çaplı tadilattan geçirilerek bugünkü halini alıyor.

İlk başta 200 basamak olarak inşa edilen merdivenin sekiz basamağı, limanın genişletilmesi sırasında toprağa gömülmüş.

Aşağıdan bakıldığında yukarıya doğru kesintisiz yükselen merdivenler olduğu yanılgısına düşülüyor. Yukarıdan bakıldığında ise aşağıya doğru uzanan sahanlıklar fark ediliyor.

potemkin

Merdivenlerin yanı başındaki fünikiler ile de kent manzarasının keyfini çıkarabiliriniz.

1905 Şubat devriminin başlangıcında, Odessa’daki Karadeniz Filosu’nun Çarlık rejimine karşı başlattığı ayaklanmayı konu alan ve dünya sinemasının kilometre taşları arasında gösterilen “Potemkin Zırhlısı” (Броненосец “Потёмкин”) filmindeki efsanevi sahne sonrası dünyaca ün kazanan merdivenler, Potemkin Merdivenleri adını alıyor.

Potemkin merdivenlerinin bugünkü haliyla tarihte ortaya çıkışı, bir rivayete göre ise romantik bir hikayeye dayanıyor. Odessa’nın inşasına en büyük katkıda bulunanlardan biri olarak gösterilen, Novorossiski ve Bessarabski Valisi Prens Vorontsov, eşi Elizabet’e eşsiz bir hediye sunmak ister. Bunun üzerine kendisine, “gökyüzü ile denizi birleştiren” ihtişamlı bir merdiven yaptırarak armağan etmesi teklif edilir.

Eski zamanlarda merdivenlerin altında yer alan gizli depolarda kanun kaçaklarının çalıntı mücevherleri sakladıkları ve merdivenin altından Vorontovski Sarayı’na uzanan gizli bir tünel olduğu da diğer rivayetler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.