NATO’dan Ukrayna’ya destek mesajı: “Sizin tarafınızdayız”

Ukrayna, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ve BM Genel Sekreteri Guterres’in ardından bu sefer NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i ağırladı.

nato_ukrayna_ukraynahayat

Kiev’deki NATO Temsilciliği’nin açılış törenine katılmak amacıyla ülkeye gelen Stoltenberg, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin karşısına geçerek, NATO ile yakınlaşmak için büyük çaba sarf eden Kiev’i adeta rahatlatan bir açıklamada bulundu.

“Minsk Anlaşması, barışa giden tek yol” diyen NATO Genel Sekreteri, “Rusya, Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlerini sürdürüyor; fakat NATO ve İttifak üyesi ülkeler sizin tarafınızda. Ukrayna’nın bir NATO ülkesi olup olmaması ise Ukrayna ve müttefiklerinin karar vereceği bir durum. Kimse böyle bir işlemi veto etme hakkına sahip değil.” şeklinde konuştu.

“Ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların sivillere yönelik yardımları bloke ettiğini” tekrarlayan Ukrayna Cumhurbaşkan Poroşenko da 2020 yılı itibariyla NATO üyesi olabilmek için müzakerelere başlandığını açıkladı. (Euronews)

11.7.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.