Ukrayna’da elektronik sigara ve nargileye yasaklar yolda

kal

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna’da 2013 yılında 18-30 yaş grubundaki gençlerin yüzde 37’si sigara kullanırken, bugün bu oran yüzde 26,7’ye geriledi.

Diğer yandan Ukrayna’da elektronik sigara ve nargile kullanımı ise giderek yaygınlaşıyor. İlköğretim çağındaki çocukların bile elektronik sigaraya rahatlıkta erişebilmeleri hükümeti harakete geçirdi. Parlamentoda hazırlanan yasa tasarısı, reşit olmayan kişilere elektronik sigara satışının yasaklanmasını öngörüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılına gelindiğinde elektronik sigara kullanımının bugüne kıyasla 17 kat artacağını öngörüyor.

Tasarı yasalaşırsa, Ukrayna’da artık 18 yaşın altındaki kişilere elektronik sigara satışı yapılamayacak. Elektronik sigara paketlerinin üzerinde, ürünün insan sağlığı için oluşturduğu risklerin belirtilmesi zorunlu olacak. Elektronik sigara reklamları yasaklanacak.

Yasa tasarısı ayrıca, internet üzerinden sigara satışının tamamen yasaklanmasını ve aromalı tütün mamullerinin satışına yasak getirilmesini öngörüyor.

Ukrayna’da yürürlükte olan yasa, kapalı yerlerde nargile içilmesini yasaklıyor. Ancak getirilen esneklik sonrası bugün bu konuda denetim uygulanmadığı için kapalı mekanlarda nargile kullanımı çok yaygın durumda. Ülkede kapalı yerlerde nargile içilmesinin de tamamen yasaklanması teklif ediliyor.

27.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.