Moskova’da Tretyakovskaya Galerisi’nden “Kırım” tablosu çalındı

Moskova’daki ünlü Tretyakovskaya Galerisi’nden ünlü Rus ressam Arhip Kuindji’nin “Ay-Petri.Krım (Ai-Petri.Crimea)” adlı tablosu çalındı. Tretyakovskya Galerisi’nde ziyaretçilerin içeride olduğu sırada duvardan tabloyu indiren bir kişi, sanat eserini çalarak kayıplara karıştı. Tablo kısa süre içinde bulunurken, hırsız da yakalandı.

TASS ajansı, güvenlik kameralarından tespit edilen şüphelinin kısa süre sonra yakalandığını, şüphelinin tabloyu yapımı süren bir binaya sakladığını söylediğini, polisin belirtilen adreste tabloyu bulduğunu yazdı.

Ajans, 31 yaşındaki şüphelinin Aralık 2018’de uyuşturucu maddeler ile yakalandığını, mahkemesinin sürdüğünü ve yurt dışına çıkış yasağının bulunduğunu bildirdi.

Eserin, St. Petersburg Rus Müzesi’nden sergilenmek üzere Tretyakovskaya Galerisi’ne götürüldüğü, olayın da burada yaşandığı belirtildi.

Görgü tanıkları, tabloyu götüren kişinin önce müze görevlisi olduğunu düşündüklerini, ancak birkaç dakika sonra tablonun çalındığının anlaşıldığını anlattı. Hırsızın gözler önünde tabloyu duvardan alıp gittiği ve kimsenin müdahale etmediği belirtildi.

Ukrayna doğumlu ressam Arhip Kuindji’nin 1898-1908 yılları arasında tamamladığı “Ay-Petri.Krım” adlı yağlı boya tablonun değeri 12 milyon ruble (yaklaşık 180 bin dolar) olarak hesaplanıyor.

29.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.