Moskova-Kiev gerilimi: Rusya, Kırım’a savaş uçakları konuşlandırıyor

Rusya-Ukrayna ilişkilerinde gerginlik bir kez daha tırmanıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ukrayna’nın yıl sonuna kadar Kırım yakınlarında bir “provokasyona” hazırlandığını iddia etmesinin ardından, Rus Savunma Bakanlığı Kırım’a 10’dan fazla Sukhoi SU-27 ve SU-30 savaş uçağı konuşlandıracağını duyurdu.

Ukraynalı Ortodoksların, Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasına yönelik Moskova’nın tepkisi sürerken, Rusya, Kırım’a savaş uçağı konuşlandırdı. Rusya’nın, Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilere 25 Kasım’da “karasularının ihlal edildiği” gerekçesiyle el koyması ve 24 Ukraynalı personeli gözaltına almasıyla alevlenen gerilim, Ukraynalı Ortodoksların, Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasıyla yeniden tırmandı.

Kremlin, Ukrayna’nın bu girişiminin dini gerekçelerle değil siyasi gerekçelerle olduğu suçlamasını getirdi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Uknaynalı politikacıları, dini siyasete alet etmekle suçladı.

Peskov, “Ukrayna’daki bu faaliyetler tamamen siyasete alet edildi ve bunlara Kilise camiası onay vermiyor.“ ifadesini kullandı.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı tek taraflı Ukrayna’dan ilhak edilen Kırım’a savaş uçaklarının konuşlandırılacağını açıkladı.

Euronews’in haberine göre açıklamada, Kırım yakınlarındaki Belbek Hava üssüne konuşlandırılacak 10 savaş uçağının burada daimi olarak kalacağı bildirildi. Bu girişimden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’yı yılbaşından önce Kırım’da “provokasyon hazırlığı” içinde olmakla suçlamıştı.

Rusya, Kırım’ı 2014 yılında tek taraflı ilhak etmişti. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna ile arasındaki gerginlikler dini bir boyut da kazanmıştı. Ülke içerisindeki kiliselerde Moskova’nın büyük bir etkisi olduğunu savunan Kiev’in de desteğiyle, Ukraynalı Ortodokslar, Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurma girişiminde bulunmuştu.

İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nin buna izin vermesi Rusya’nın tepkisini toplamıştı. Karardan sonra bir açıklama yapan Rus Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Alexander Volkov, “İstanbul kırmızı çizgiyi aştı” yorumunu yapmıştı.

Rusya, Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait gemilere el koyup, Ukraynalı personeli gözaltına alması üzerine gerilim yeniden tırmanmıştı. Bu gerilimin ardından Rusya ve Ukrayna, Karadeniz’deki askeri tatbikatlarını artırma yoluna gitmişti. ABD’nin de, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikten dolayı Karadeniz’e savaş gemisi sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edilmişti.

17.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.