Moldova seçimlerinde Rusya yanlısı lider önde, ikinci tura gidilecek

moldova

Cumhurbaşkanı Nikolay Timofti’nin görev süresinin bitmesi nedeniyle yapılan seçimlerde altı siyasi partinin adayları ve üç bağımsız aday yarıştı.

Moldova’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle ikinci tura gidilecek.

Moldova Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, seçimlere katılımın yüzde 48,9 olduğu belirtildi. Ön sonuçlara göre, Sosyalist Parti’den Rusya yanlısı aday İgor Dudon yüzde 48,72 ile ilk turda seçimin galibi oldu. Batı yanlısı Eylem ve Dayanışma Partisi’nin adayı Mayya Sandu’nun oyu yüzde 37,96’da kaldı.

Moldova’da halk, 13 Kasım 2016 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için yeniden sandık başına gidecek. İkinci turda, ilk turda en fazla oyu alan iki aday yarışacak.

Moldova Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanını parlamentonun seçmesini öngören yasayı geçen mart ayında iptal etmişti. Böylece ülkede Aralık 1996’dan sonra ilk defa cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçiliyor.

Moldova’da anayasaya göre bugün başbakan, cumhurbaşkanına göre daha fazla yetkiye sahip. Ancak bu seçimlerin ardından cumhurbaşkanının iç ve dış politikada etkisinin artabileceği tahmin ediliyor.

Moldova’da Batı yanlısı partilerin oluşturduğu koalisyon hükümeti Ekim 2015’te güvenoyu alamayarak dağılmış ve Batı yanlısı yeni koalisyon hükümeti kurulmuştu. Erken seçim talepleri kabul edilmeyen Rusya yanlıları günlerce başkent Kişinev’in caddelerinde protesto gösterileri düzenlemiş, muhalif partilerin yandaşları parlamento binasına saldırmıştı.

Bazı analistler, Moldova’da komşu Ukrayna’da olduğu gibi Rusya ve Batı yanlılarının karşı karşıya geleceği bir kriz yaşanabileceğini öngörüyor.

31.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.