Milyonlarca kişinin yaşadığı Sovyet yadigarı konutlar için uyarı: “10 yıl sonra…”

sovyet

SSCB lideri Nikita Kruşçev (Hruşçov) devrinde yapıldıkları için “Hruşçovka” olarak adlandırılan beş katlı konutlar bugün Ukrayna’daki apartmanların yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Segodnya gazetesinin görüştüğü Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Vsevolod Nikolayev, “Hruşçovka” tipi apartmanlarda yaşayan kişilerin, eğer önlem alınmazsa bundan 10 sene sonra konutsuz kalabileceği uyarısında bulundu.

1957-1985 yılları arasında inşa edilen ve halka ücretsiz dağıtılan “Hruşçevka”ların 25 yıl içinde yıkılması planlanıyordu. Ancak artık ömrünün sonuna gelen bu konutlarda hala milyonlarca kişi yaşamını sürdürüyor.

Hiç onarılmayan bazı “Hruşçovka”ların bugün büyük tehlike oluşturduğuna dikkati çeken uzmanlar, birçoğunun ise en fazla 10 yıl daha ayakta kalabileceğini savunuyor.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin, SSCB lideri Nikita Kruşçev (Hruşçov) devrinde yapıldıkları için “Hruşçovka” olarak adlandırılan ve güvenli olmayan eski apartmanların yıkılarak, yerlerine modern konutların inşa edilmesini öngören kararı geçtiğimiz günlerde onayladı.

10.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.