Merkel: “Rusya-Ukrayna krizinin sorumlusu Putin, askeri çözüm yolu yok”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin sorumlusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyledi. Merkel “Ancak askeri çözüm yolu yok” dedi.

Angela Merkel, Berlin’de yapılan Almanya-Ukrayna Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamada, G20 Zirvesi için gideceği Arjantin’de Putin ile yapacağı görüşmede konuyu gündeme getireceğini söyledi.

Merkel Rusya’dan, 24 Ukraynalı denizciyi derhal serbest bırakmasını istedi.

Almanya Başbakanı Moskova’ya ayrıca, Ukrayna’nın Azak Denizi’ne erişimine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise ülkesindeki Rusya vatandaşlarına yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Petro Poroşenko, Ukrayna’daki Rusların bankalardan çekecekleri para miktarına ve bozduracakları dövizlere sınırlama getirileceğini, yurt dışına seyahatlerinin de kısıtlanacağını söyledi.

BBC’ye konuşan Ukrayna sınır görevlileri ise sıkıyönetim süresince ülkedeki Rusların Kırım’a geçişlerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Ukrayna, NATO’dan destek istiyor

Rusya Pazar günü Karadeniz ve Azak Denizi arasındaki Kerç Boğası’nda Ukrayna Donanması’na ait üç gemiye ateş açmış ve gemilerin mürettebatlarını gözaltına almıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise bunun üzerine NATO’ya Kırım açıklarındaki Azak Denizi’ne savaş gemileri yollama çağrısı yapmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Rusya’ya gözaltındaki Ukraynalı askerleri serbest bırakma çağrısında bulunmuştu.

Poroşenko, krizin ardından Ukrayna’nın sınır bölgelerinde 30 günlük sıkıyönetim ilan etti.

Ukrayna’ya göre Rusya, gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçişini engelleyerek Azak Denizi’ndeki iki limanını kasten bloke etmiş durumda.

Rusya Devlet Başkanı lideri Vladimir Putin ise Poroşenko’yu, gelecek yılki başkanlık seçimleri öncesi, desteğini artırmak için “provokasyon” yapmakla suçluyor. (BBC Türkçe)

29.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.