Mahkemeden “Bandera” kararı: O bulvarın adı yine mi değişiyor?

Kiev’de mahkeme, Stepan Bandera ve Roman Şuheviç bulvarlarının isimlerinin değiştirilmesine hükmetti.

Bu haber 26 Haziran 2019 - 7:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kiev Belediyesi, 2016 yılında Moskova Bulvarı’nın (Moskovskiy Prospekt) adının “Prospekt Stepana Banderı” olarak değiştirilmesini kararlaştırmıştı.

Unian ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna tarihindeki iki tartışmalı isim olan Stepan Bandera ve Roman Şuheviç’in isimlerinin Kiev’deki iki bulvara verilmesi yönündeki belediye kararını mahkeme iptal etti.

Temyiz incelemesi tamamlanana kadar kararın yürürlüğe girmeyeceği açıklandı. Karar nihai olarak onaylanırsa, bu bulvarlara eski isimleri verilebilecek.

Ukrayna’da milliyetçilerin “ulusal kahraman” olarak gördükleri Stepan Bandera, farklı kesimler tarafından ise, “II. Dünya Savaşı sırasında Hitler ile iş birliği yaparak Sovyetler Birliği’ne karşı savaştığı” gerekçesi ile “vatan haini” olarak kabul ediliyor.

Facebook hesabından mahkeme kararını değerlendiren Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü Müdürü Vladimir Vyatroviç, “Bir rövanş girişimi daha. Bu sefer Kiev’de” diye yazdı.

Ukrayna’daki radikal milliyetçi örgütlerin çoğu bugün kendilerini Bandera ve Şuheviç’in çizgisinin devamı olarak görüyor.

Ukrayna’da Batı yanlısı 2014 Maydan olaylarının ardından Rus ve Sovyet izlerini silme adına birçok cadde ve sokak ismi değiştirildi.

UKRAYNALI MİLLİYETÇİLER SOVYET GENERALİN HEYKELİNİ YIKTI (VIDEO)

26.6.2019

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.