Maden faciası geliyorum demiş: “Ölenlerin çoğu genç, maaşlarını alamıyorlardı”

maden1

Ülkenin batısındaki Lviv kentine 80 kilometre mesafedeki Gluhov köyünde “Stepnaya” adlı maden ocağında dün öğle saatlerinde meydana gelen metan gazı patlamasında resmi açıklamaya göre sekiz madenci hayatını kaybederken, 19 kişi yaralandı. Kaza sırasında madende 34 madencinin bulunduğu açıklandı.

Ukrayna Bağımsız Madenciler Sendikası Başkanı Mihail Volınets, Komsomolskaya Pravda gazetesine yaptığı açıklamada, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu belirtti.

Olayla ilgili bilgi veren Volınets, “550 metre derinlikte çok ciddi gaz birikmesi oluştu ve ardından metan gazı patlaması geldi. Ölenlerin çoğu genç delikanlılardı. Kazadan önce iki gün boyunca motorlar ve kablolar yandı. Patlama önceden öngörülebilirdi. Metan gazı oranı yüzde 4-16 seviyesine çıktığı için patlama oldu” dedi.

Ölen ve yaralanan madencilerin sık sık maaşlarında gecikme olduğu, en son ocak ayından kalan maaşlarını da alamadıkları belirtildi.

Valentin Zemlyanskiy adlı enerji uzmanı, 112 kanalına yaptığı değerlendirmede, kömür siparişlerinin artması sonucu üretimin en yüksek seviyeye çıkarılması kararı alınmasının bu faciaya yol açtığını savundu.

Patlamanın olduğu maden ocağının bölgedeki en büyük maden olduğunu belirten uzman, “En tehlikeli maden ocağı buydu. Bunu herkes biliyordu ve yazıyordu. Patlama riski çok yüksekti. Bu durum dün ortaya çıkmadı” ifadelerinde bulundu.

Olayda hayatını kaybeden madencilerin en gencinin 18 yaşında olduğu açıklandı.

Olayla ilgili “yüksek tehlike içeren işlere yönelik güvenlik önlemlerinin ihlali” maddesinden dava açıldı.

3.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.