Lugansk’ta neler oluyor? Son gelişmeler, uzman görüşleri…

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden, Rusya yanlısı “Lugansk Halk Cumhuriyeti”nde farklı güç odakları arasında patlak veren iktidar çekişmesi sonrası belirsizlik sürüyor.

Bu haber 24 Kasım 2017 - 7:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rus ve Ukrayna basınında yer alan haberlere göre, “Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR)” lideri İgor Politnitskiy’nin görevden aldığı “İçişleri Bakanı” İgor Kornet’e bağlı silahlı güçler, dört gündür kent merkezini ve kilit kamu binalarını kontrol etmeye devam ediyor.

Komsomoslkaya Pravda gazetesine konuşan kent sakinleri, gündelik hayatta herhangi bir aksama olmadığını, televizyon kanallarının yayınlarını sürdürdüğünü, internet ve mobil bağlantılarında kesinti yaşanmadığını söyledi.

Rus Novaya Gazeta, LNR lideri İgor Politnitskiy’nin bölgeyi otomobille terk ettiğini iddia etti. AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkan Yardımcısı Aleksandr Hug ise, Politnitskiy’nin nerede olduğunun bilinmediğini açıkladı.

Yapılan bazı yorumlarda, Politnitskiy’nin kaçakçılığa ve insani yardım adında yapılan ticarete göz yumduğu gerekçesiyle uzun süredir tepki çektiği, “darbe”yi organize eden İgor Kornet’in, LNR’in “Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR)” ile birleşmesi fikrine sıcak baktığı belirtildi.

Öte yandan analistlerin çoğu, DNR ve LNR’in birleşme ihtimalinin az olduğunu, Lugansk’taki çıkar çatışmasının tatlıya bağlanacağını ve Ukrayna’nın doğusunda uzlaşma sağlamaya yönelik imzalanan Minsk Anlaşması’nın geçerliliğini koruyacağını öngörüyor.

Moskova’nın konuya hakim olduğu, Plotnitskiy’nin LNR’in başında kalmaya devam edeceği, ancak güvenlik güçleri üzerindeki ve mali konulardaki yetkilerinin elinden alınacağı, “İçişleri Bakanı” Kornet’e ise “başbakanlık” verilebileceği konuşuluyor.

Komsomoslkaya Pravda’ya konuşan politolog Vasiliy Mokan, DNR ve LNR’in birleşmesiyle kurulması öngörülen “Novorossiya Cumhuriyeti” projesinden vazgeçildiğini savundu. Bölgeyi tek bir lidere bağlamanın Moskova’nın işine gelmediği fikrini dile getiren uzman, “Lugansk’ta yaşananlar, güç odakları arasındaki çatışma. Plotnitskiy’nin yerine başkası gelse bile, Ukrayna’nın doğusundaki olayların seyri değişmez. Plotnitskiy ve DNR lideri Aleksandr Zaharçenko, geçici figüranlar. Konunun siyasi çözümü sağlandığında indirilecekler. Bu sürecinin tüm anahtarları Moskova ve ABD’nin elinde” değerlendirmesinde bulundu.

24.11.2017

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.